Pandemie Covid-19 neovlivnila pouze fyzické zdraví lidí, ale také to duševní. Lidé jsou přes dva roky zahlcovaní zprávami této tématiky, ve které převládají zejména zprávy negativní. A právě tyto negativní zprávy ovlivňují psychické zdraví, a to tak, že cítíme potřebu tyto zprávy vyhledávat stále častěji. O co se přesně jedná?
Co je Doom Scrolling?
Pojem „Doom Scrolling“ nebo taky „Doom Surfing“ označuje neustálé vyhledávání negativních až depresivních zpráv. Mysl člověka je tak nastavena k neustálému získávání negativních informací. Lidé neustále, i když neúmyslně, kontrolují webové stránky a kanály, aby se dozvěděli nějaké nové informace. Zajímavé je, že taková posedlost negativními zprávami není mezi lidmi novinkou a náš mozek má tendenci číst více negativních než pozitivních zpráv.
Jak Doom Scrolling ovlivňuje naše duševní zdraví?
Doom Scrolling nevykazuje žádné bezprostřední škodlivé účinky na duševní zdraví. Z dlouhodobého hlediska to však může mít katastrofální dopad na duševní zdraví. Je obecně známo, že negativita negativně ovlivňuje naše duševní zdraví, a kvůli tomu může být u člověka vyvolána panika, strach, úzkosti, deprese.
Je třeba si také uvědomit, že lidé začali od začátku pandemie Covid-19 více trávit čas na obrazovkách počítačů a notebooků, průměrný čas se zvýšil až na čtyři až pět hodin denně.
Jak se můžeme ovládat?
Omezte čas strávený na sociálních sítích.
- Vyhněte se používání mobilního telefonu před spaním a bezprostředně po vstávání. Pokud je to možné, mějte mobil dál od postele.
- Jestliže patříte mezi ty, které mají sedavé zaměstnání, začněte se více hýbat. Pravidelný pohyb pozitivně prospívá tělu i mysli, zejména v kombinaci se zdravou stravou.
- Věnujte veškerou pozornost tomu, co zrovna děláte. To znamená, že pokud si třeba čtete, malujete nebo zahradničíte, nenechte se rozptylovat telefonem a soustřeďte se na danou činnost.
Snažte se vyhledávat pouze pozitivní zprávy, které sdílejte se svou rodinou, blízkými.
Zdroj foto: pixabay.com