Ráda byste doma pěstovala zdravou a čerstvou zeleninku, ale nemáte na to bohužel prostředky a ani tolik času? V čem spočívá metoda pěstování zeleniny bez hlíny, která se nazývá hydroponie? Jaké výhody a nevýhody tento způsob přináší? Přečtěte si s námi odpovědi na tyto, a ještě další otázky.
Výhody hydroponie
Na rozdíl od klasického pěstování rostlin v hlíně, kde je mnoho alergenů, plísní i prachových částic, je hydroponie, tedy pěstování v živném roztoku, velmi výhodné. U kořenů se výrazně snižuje riziko zahnívání, rostliny také mnohem rychleji zakoření. Díky hydroponii není nutné rostliny přesazovat.
Významnou výhodou růstu v živném roztoku je také nenáročná péče o rostliny, které můžete ponechat až několik týdnů bez péče. Rostliny takto pěstované nebývají napadány škůdci, kteří jsou typičtí pro zeleninu sázenou do hlíny. Rychle a přehledně také sledujte množství živin, které zelenině dodáváte.
Nevýhody hydroponie
I tento postup má ale svá úskalí. Nevýhodou pěstování zeleniny v živném roztoku je například poměrně vysoká pořizovací cena celého zavlažovacího systému. Také se vám při prvotní neznalosti může stát, že do živného roztoku vložíte více hnojiva, než je vhodné, a rostliny tak nebudou růst, nebo je dokonce „spálíte“. Počítat se musí také s možnou poruchou systému, kterou je nutno ihned vyřešit – v opačném případě rostliny rychle hynou.
Co lze hydroponicky pěstovat
Pomocí hydroponie můžete pěstovat nejenom celou řadu oblíbených druhů zeleniny, jako jsou rajčata, okurky nebo saláty, ale například i pokojové rostliny, jejichž pěstování ve vodě je vhodné zejména pro astmatiky a alergiky.
Zkusíte to i vy?
Zdroj foto: www.pixabay.com