Bez internetu se dnes běžná rodina už asi neobejde. Otázkou tak nezůstává, zda si internet pořídíte, ale spíše jakou rychlost internetu zvolit. Aby se dalo na počítači pracovat, pořádat videohovory, hrát online hry nebo se dívat na seriály na Netflixu je nezbytné mít dostatečně rychlé internetové připojení. Někdy si však domácnosti platí zbytečně drahý internet a ani jej nevyužijí. Co je tedy optimální řešení?
Klíčové je znát své zvyky
Než si nějaký internet zaplatíte, ujasněte si, jakým způsobem jej budete využívat. Pokud se jedná o připojení třeba pro prarodiče, kteří na internetu čtou zprávy a posílají emaily, pak bude klidně stačit i to nejlevnější připojení. Jestliže však běžně sledujete filmy online v HD kvalitě a stahujete velké soubory dat nebo třeba voláte přes Teams, hodí se dsl rychlost zvolit výrazně vyšší.
Máte dostatečnou výbavu?
Kromě vašich očekávání a potřeb je třeba také zhodnotit vaše hardwarové vybavení. Router za pár set korun totiž nemusí být připravený na profesionální využití ani velké datové toky. Nebojte se tedy pořídit si lepší zařízení, ať vás zbytečně nebrzdí.
Kolik zařízení máte v domácnosti?
Pokud vás doma bydlí víc, zvažte, kolik zařízení bude internet zaráz využívat. Každé z nich by mělo mít nastavenou maximální přenosovou rychlost nebo vlastní rychlostní pásmo, jinak nebude mít zvýšení rychlosti internetového připojení reálný efekt.
Kolik je tak akorát?
Tarif okolo 50 Mbps bude v pohodě zvládat provoz internetové televize v HD kvalitě i hraní online her. Vyšší rychlost vám může zajistit například komfortnější hraní i při vyšším grafickém vytížení či při práci na více zařízeních. Rychlost nad 100 Mbps je opravdu hodně a hodí se spíše pro firmy a profesionály, kteří pracují z domu a používají velmi náročné webové aplikace. Měření rychlosti internetu můžete snadno provést online pomocí dostupných nástrojů a v případě potřeby si ověřit, jaká je vaše reálná rychlost.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay