Nebaví vás trávit dlouhé hodiny v posilovně, ale přesto se chcete cvičení věnovat? Vyzkoušejte to somatické. Spojuje v sobě péči o vaši tělesnou schránku i psychické zdraví.
Co je somatické cvičení?
Hned na úvod si pojďme vysvětlit, co to somatické cvičení vlastně je a proč si ho oblíbíte. Rozhodně nečekejte nějaké složité cviky, ze kterých vás bude bolet celé tělo a lekce pro vás bude mučením. Věřte tomu nebo ne, ale je to přesně naopak. Somatické cvičení vzniklo již v 70. letech 20. století a jeho zakladatelem byl Thomas Hanna. Jeho cílem není propotit trikot a cítit bolest v celém těle ještě následující den, ale propojit během pohybu tělo a mysl. Jednotlivé cviky jsou tak prováděny beze spěchu a s naprostým soustředěním.
Proč vyzkoušet somatické cvičení?
Důvodů, proč vyzkoušet somatické cvičeni, je opravdu mnoho. Díky propojení těla a mysli docílíte:
- lepšího držení svého těla a neustálé hrbení zmizí
- větší flexibility
- lepší rovnováhy
- lepšího psychického rozpoložení
Momentálně se zkoumá také spojitost mezi somatickým cvičením a úlevou od bolesti u pacientů s chronickou bolestí.
Kdo může cvičení vyzkoušet?
Protože sometické cvičení je založené na tom, že máte naslouchat svému tělu, může se mu věnovat prakticky kdokoliv. Pokud totiž při provádění jednotlivých cviků budete vykonávat pouze pohyby, jenž jsou v souladu s tím, co vám tělo napovídá, riziko poranění je minimální.
Vhodný oděv
Aby pro vás bylo somatické cvičení po všech stránkách příjemné, oblečte si něco pohodlného, v čem se cítíte dobře a popadněte svou cvičící podložku. Cviky můžete provádět s pomocí lektora, s asistencí videí na internetu, ale také si je zkoušet sami v pohodlí domova nebo třeba i v přírodě.
Jak dlouho se somatickému cvičení věnovat?
Oproti klasickým lekcím vám provádění somatických cviků zabere pět až patnáct minut denně. Jak vidíte, na somatické cvičení si nemusíte vyhrazovat velkou část ze svého dne a věnovat se mu tak můžete prakticky kdykoliv, když si najdete i pětiminutovou mezeru ve svém nabitém dni. Nejlepší ale samozřejmě je provádět cviky v klidu a pohodě a nekontrolovat během nich hodinky ani mobilní telefon.
Vyzkoušejte somatické cvičení doma
O tom, zda se pro vás somatické cvičení hodí, se můžete přesvědčit okamžitě. Přinášíme vám totiž několik tipů na cviky, které si můžete snadno vyzkoušet hned teď.
Oblouk
Při provádění tohoto cviku je základní pozicí leh na zádech na podložce. Nohy pokrčte v kolenou a chodidly se dotýkejte podložky. Následně pomalu zvedejte záda z podložky směrem vzhůru a opět je stejným tempem vracejte zpátky. Zadek a ramena stále zůstávají přilepená k podložce. Během tohoto pohybu se pod vámi vytvoří oblouk. Tento cvik provádějte alespoň pětkrát za sebou.
Odtlačování od stěny
Máte po ruce zeď? Postavte se čelem k ní na vzdálenost natažených rukou a zapřete se o ní oběma rukama. Jednu nohu nechte vepředu, druhou položte dozadu a zapřete se oběma chodidly pevně do podložky. Následně se snažte rukama odlačit zeď a hlavu nechte tak, abyste koukali pod sebe na zem. Během doby, kdy se snažíte vší silou stěnu odsunout, vyměňte chodidla. V průběhu cvičení nezapomeňte normálně dýchat. Jakmile se vám začnou třást ruce, povolte. Cvik zopakujte podle potřeby. Nejlépe vám odlačování stěny půjde tehdy, když máte vztek a potřebujete ho někam zacílit. Až vás příště někdo naštve, snažte se místo okamžité reakce na chvíli zklidnit, postavit se ke zdi, provést několikrát tento cvik a až následně zareagovat.
Somatické cvičení zlepší váš postoj, vaši psychiku, rozsah pohybu i stabilitu. Cviků, které se dají praktikovat doma i venku existuje nespočet. Stačí se podívat na internet a najít si ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.
Zdroj textu: www.prevention.com, www.wellandgood.com
Zdroj foto: www.freepik.com