Mateřské mléko je pro dítě velmi důležité, a především v prvních měsících života nenahraditelné. Mnoho novopečených maminek však trápí otázka, jak často mají své miminko kojit.
Časté kojení
Univerzální odpověď na tuto otázku však neexistuje. Každé dítě má své individuální potřeby, které je třeba vypozorovat, i když zpočátku to není jednoduchý úkol. Mnohé maminky mají obavy, že jejich miminko nepřibírá na váze, strachují se, že má hlad a snaží se kojit co nejčastěji. Příliš časté kojení však může být ve výsledku kontraproduktivní – dítě vypije pouze minimum mléka a paradoxně bude mít hlad častěji, nebo naopak bude překrmené a dostaví se zvracení.
Novorozené děti většinou vyžadují kojit častěji – každé dvě až tři hodiny. Někteří lékaři také proto tento interval považují za optimální. Co když však máte spavé dítě, které se budí ke krmení až po čtyřech nebo pěti hodinách? Pokud dítě neubývá na váze, není důvod ke znepokojení.
Kojení v noci
Dalším rozporuplným tématem se nabízí, zda je vhodné kojit v noci. Opět se doporučuje respektovat spontánní potřeby dítěte – pokud se tedy v noci nebudí, není důvod ho ke krmení probouzet. Může se později stát, že si na tento rituál navykne a po dobu dalších let se bude již samovolně v noci budit a dožadovat se jídla.