Už jste během listování novinami určitě zjistili, že mimo oblíbených křížovek, existují podivné tabulky se zdánlivě náhodně rozmístěnými čísly a nad nimi se tyčí nápis SUDOKU. Tato hra zaujala natolik, že se v ní pořádají i soutěže. První titul Mistryně ČR v této hře získala Jana Tylová, která dokázala během dvou hodin vyřešit 12 ze 14 hlavolamů. Odkud se vůbec tato záhadná hra vzala?
Původ SUDOKU
Tuto zajímavou hru vymyslel v roce 1979 Howard Garns a vyšla pod názvem „Number Place“. Hlavolam si oblíbili převážně Japonci a odtud se pak dostala dále do celého světa už pod názvem, jak ho všichni známe – SUDOKU.
Jak hrát SUDOKU
Cílem hlavolamu je doplnit chybějící čísla od 1 až do 9 v předem vyplněné tabulce. Ta se dělí na 9×9 polí, která jsou uskupená do 9 čtverců (3×3). Je nutné čísla doplnit do jednotlivých políček tak, aby vždy platilo, že jedno číslo je vždy jen jednou v každém řádku i sloupci a čtverci 3×3. Takto se postupně vypíše celá tabulka.
Různé metody hry
Jak většina hlavolamů má i SUDOKU celou řadu různých metod. Mezi ně patří například metoda základní a metoda krájení.
Metoda základní spočívá ve vyhledávání všech čísel pro každé jednotlivé pole. Je nutné nalézt takové pole, kde se nabízí pouze jedna varianta. Hledání je vhodné provádět systematicky. Buď v rámci řad či sloupců, nebo čtverců (3×3 políčka). Doporučuje se začít sekcí sloupcem, řádkou, nebo kostkou, ve které je vyplněno nejvíce čísel. Postupně projdeme pro každé prázdné pole čísla 1 až 9 a prohledneme si vždy daný sloupec, řádek i čtverec, jestli už tam číslo není. Pokud se tam nenalézá, zapíšeme si ho jako možnou variantu. Jestliže v některém z polí zůstane pouze jedno číslo, dopíšeme ho jako řešení, do pole. Nezapomeneme proškrtat toto číslo ve variantách v polích ve stejném sloupci, řádku a čtverci. Takto můžeme přijít na další vhodná čísla do políček. Tato metoda je vhodná spíš pro lehké hlavolamy, obtížnější vyžadují kombinaci více metod řešení.
Metoda krájení používá jako pomůcku barevné označení čísel. Příkladem mohou být uvedené osmičky na obrázku. Osmička vepsána v pravém dolním čtverci, patří celému řádku a osmička v dolním prostředním čtverci patří celému spodnímu řádku. Ve spodním čtverci na levé straně může být osmička jenom v prostředním řádku. SUDOKU není zase tak složitá hra. Vyžaduje to pouze cvik a chuť procvičit mozek. Tato hra vás buď odradí nebo naopak zcela pohltí.