S bradavicemi se setká snad každý desátý člověk z populace. Některé typy zmizí bez další léčby, ale většinou dovedou pěkně potrápit na dlouhé měsíce.
Co to je
Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený virovou infekcí. Bradavice jsou nezhoubné nádorky způsobené lidským kožním papilomavirem HPV. Papilomaviry jsou běžně se vyskytující v lidské populaci a většina z nich nevyvolává u člověka žádné onemocnění. Virus je přenosný dotekem a může proniknout do podkoží například malým poraněním. Bradavice mají individuální inkubační dobu od několika týdnů, přes měsíce nebo dokonce roky. Můžeme tedy být přenašeči, aniž bychom sami nějaké měli.
Rizikové faktory
Nejčastěji najdeme bradavice u dětí a mladých lidí. Velmi často napomáhá vzniku bradavic kůže dlouho vystavovaná potu, odtud jedno z nejčastějších umístění bradavic – na ploskách nohou. Náchylnější jsou i jedinci se sníženou imunitou. Obvyklá místa přenosu bradavic jsou koupaliště, veřejné sprchy nebo další veřejná místa s vlhkým prostředím. Dále i šatny, koberce a veškerá místa, kde se střídají různé bosé nohy.
Prevence
Vzhledem k častému a snadnému přenosu bradavic, se doporučuje nechodit na boso na veřejných hojně navštěvovaných místech, jako např. výše zmíněné sprchy, koupaliště, bazény, sauny … Doporučuje se také hygiena a pravidelná častější desinfekce obuvi a punčoch.
Léčba
Léčba je u těchto kožních onemocnění často bývá často dlouhá.
- kryoterapie. Obecně jde o „zmrazení“ bradavice tekutým dusíkem nebo jinou silně podchlazenou látkou. Léčí se takto obecné a ploché bradavice. Zmrazování je krátkodobě bolestivé, není však třeba se obávat, bradavice mají tendenci po zmrazení rychle ustupovat a u menších bradavic často ani není potřeba kryoterapii opakovat. Za několik dnů se vytvoří na zmrazeném místě puchýř, se kterým bradavice sama odpadne.
- Chirurgicky. Odstraňují se tak bradavice většího rozsahu, zákrok se provádí většinou v místní narkóze. Menší útvary jako nitkovité bradavice je možné vyoperovat ostrou lžičkou.