Kašel je pěkná otrava a mnohdy nás nenechá pořádně vyspat. Může to být předzvěst závažnějšího onemocnění, ale většinou jde pouze o běžné nachlazení či onemocnění horních cest dýchacích. Z tohoto důvodů existuje více přírodních způsobů, jak zmírnit kašel, aby se člověk vyhnul pocitu, že vyplivne plíce.
Suchý a dráždivý kašel může být příznakem zánětu sliznice horních i dolních dýchacích cest. Stává se, že po určité době se kašel změní ze suchého na vlhký. Pokud u vás kašel propukl, nemusíte hned panikařit. Zkuste co nejdříve zahájit domácí léčbu a klidový režim. Nezlepší-li se do několika dnů situace, navštivte svého lékaře. Nedá se vyloučit, že jde o závažnější infekci nebo počátky astmatu, které bez lékařské péče nezvládnete.
Přírodní prostředky na suchý kašel
Na kašel můžete zkusit pastilky a doplnit o bylinkový odvar, který se pije 2x až 3x denně, podle typu bylin a návodu. Odkašlávání usnadní například čaje z dobromyslu, bazalky, jitrocele, divizny, koriandru, kopřivy, lípy, lékořice, plicníku, mateřídoušky, sedmikrásky, podbělu, tymiánu či šalvěje. Ke všem lékům jak těch přírodním, které si doma připravíte nebo kupovaným je potřeba přistupovat jako k medikamentům a dodržovat způsob jejich užití. Ne všechny bylinky jsou totiž vhodné pro kojící a těhotné ženy.
- Čaj z hřebíčku
10 hřebíčků dáme do hrníčku a spaříme vodou – necháme louhovat a poté vypijeme. Pije se 2x denně teplý odvar.
- Čaj z podbělu
1 lžičku podbělu vložíme do hrníčku a spaříme. Necháme vyluhovat a pijeme teplý.
- Čaj ze slézu
Sléz se nechává louhovat přes noc ve studené vodě. Ráno jen přihřejeme, aby byl teplý.
Přírodní kloktadlo
Jako další užitečné domácí léčivo lze použít kloktadlo. Vyrobíme si jej z 1 lžičky nadrceného kořene slézové růže, sklenky teplé vody – louhovat necháme 45 minut. Poté tekutinu přecedíme a kloktáme minimálně 3 minuty.