Levandule patří u nás nejen k okrasám zahrádek a okenních parapetů. Tato úžasná fialová bylinka okouzlí jednak svou nevšední krásou, specifickým aroma, a pak i všestranným využitím. Uplatnění najde v kuchyni, kosmetice i lékařství.
To jsou dost pádné důvody, proč právě levanduli pěstovat. Takto provoněnému prádelníku či uvolňující relaxační koupeli se vyrovná máloco. Vidět na vlastní oči fialkové koberce přímo ve francouzské Provenci se pravděpodobně nepodaří každému, ale malinký kousíček této francouzské tradice může mít doma každý z nás. Vystačí pouze v nejbližším zahradnictví koupit semena – zasít je, a pak už se těšit na tu voňavou krásu.
Jak na pěstování
Levanduli lze pěstovat buď ze sazenic, nebo semen. Rozhodnete-li se pro výsev, ideální dobou je únor/březen, do misky či truhlíku. Teplota je ideální kolem 20 stupňů a vzrostlé sazeničky pomalu začneme otužovat snižováním teploty. Levandule miluje slunné stanoviště s propustnou půdou – nemá ráda příliš vlhko a mokro.
Čím více sluníčka jí dopřejete, tím aromatičtější a barevnější rostliny budete mít. Někdy v průběhu května/června se dávají sazenice do sponu 45 x 60 cm. Pro bohaté květenství je nezbytné rostliny zastřihávat. Poprvé z jara a podruhé až po odkvetení (počátkem srpna). Během zimy je nutné levanduli zazimovat, pokud teplota klesne pod mínus deset je vhodné přikrýt levanduli chvojím nebo slámou.
Sušení a sklizeň
Buď se sklízí květ, celá kvetoucí nať nebo natrhané listy. Plánujeme-li levanduli sušit, ustřihneme stonky dřív, než rostlina zcela vykvete tj. období, kdy jsou již květy fialové, ale stále se neotevřely. Listy levandule můžeme sklízet téměř po celý rok. Ideální způsob sušení je zavěšení levandule květy dolů ve svazcích, ale lze sušit klidně i na stole. Uchováváme ji v krabici. Sušený květ umístěte do uzavíratelných sklenic. Použít můžete na čaj nebo jako kořenící přísadu.