Slivoněmi rozumíme švestky, pološvestky, slívy, trnky, mirabelky a také další plody podobné švestkám. Ačkoliv jsou tyto dřeviny vcelku nenáročné, přesto je důležité myslet na pár důležitých zásad.
Jak na výsadbu
Úplně prvotním krokem by měl být správný výběr odrůdy, dle vašich požadavků na plody. Důležité je však také vzít v potaz, jaké podmínky slivoni vaše prostředí poskytne, aby mohla dobře prosperovat. Převážně se výsadba provádí v podzimním období.
Před zasazením stromu je třeba odstranit odumřelé kořeny, slivoň alespoň na dvě hodiny ponořit do vody, teprve poté přistoupíme k sázení. Do vyhloubené jámy je vhodné umístit kůl, protože mladý stromek může potřebovat oporu. Poté vložíme dřevinu a postupně přihazujeme zeminu, tak aby se dostala také pod kořeny. Nakonec zalijeme zhruba 15ti litry vody, případně můžeme okolí také zamulčovat kůrou.
Péče o stromek
Co se zálivky týče, nejvyšší pozornost je jí třeba věnovat při výsadbě a také při nasazení plodů. Ideální je na jaře slivoň přihnojit, aby docházelo ke správnému vývinu kořenového systému. V tomto období je vhodné stromu také seříznout větve, tak, aby nebyl příliš zatížen nadměrnou násadou a nedošlo tak k oslabení růstu. Na chladnější počasí v zimě je vhodné připravit slivoň obalením kmínku rákosem, jutovinou, či potřením vápenným mlékem.
Škůdci slivoní
Nejčastějším problémem těchto stromů může být červivost, která se však dá řešit snadno postřiky. Dojít může ale také k puchrovitosti švestek. Tato choroba způsobuje duté protáhle plody bez pecek, které jsou pokryté bílým povlakem. Preventivně se před tím lze bránit například fungicidem Kuprikol.
U slivoní se může objevit také virové onemocnění zvané šarka, které se projevuje kresbami na listech, případně okrouhlými defekty na plodech a pecce. Proti této chorobě však bohužel neexistuje účinný lék, strom začne chabnout, až nakonec uhyne.
Švestky a podobné plody se skvěle hodí na ovocné knedlíky, marmelády, zavařeniny či povidla. Tímto stromem tedy rozhodně na vaší zahradě nic nezkazíte.
Zdroj foto: freepik.com