Nastalo období nejčastěji využívaného domácího přípravku pro bolest v krku, chřipku a nachlazení i zahřátí v lezavém počasí. Řeč není o nikom jiném než zázvoru. Jeho skvělé vlastnosti zná již dítě v mateřské školce.
Není nic snadnějšího než zamířit do obchodu a přinést si domu tento kořen. Zázvor však nevyužijete, pouze když jste nemocní, ale výborný je také jako kořenící přísada. Chcete-li zázvor pěstovat doma, poradíme vám jak na to.
Jak pěstovat zázvor
Sehnat zázvor v květináči je téměř nemožné. Doma jej můžete vypěstovat ze semínek, mnohem zajímavější je však vypěstovat si jej vegetativně. Potřebovat budete pouze kus kořene, který bez potíží dostanete koupit v supermarketech. Pro úspěšné pěstování nesmí být kořen přesušený. Měl by naopak být pružný a vidět byste na něm měli rašící pupeny – klíčky. Pokud takový nelze sehnat, nechte jej doma na chladném a tmavém místě, kde po dvou týdnech pustí klíčky.
Před sázením je ideální kořen přes noc namočit do vody. Připravíme si čistý květináč a naplníme do třech čtvrtin zeminou. Na ní usadíme oddenek zázvoru pupenem či pupeny nahoru a přisypeme zeminu. Překrývat by ho měla zhruba o 2 centimetry. Květináč lze překrýt potravinářskou fólií a dáme ho na teplé místo se stabilní teplotou okolo 20 stupňů. Zeminu udržujeme vlhkou a zaléváme odstátou vodou. Jakmile začnou rašit klíčky, odstraníme fólii a květináč umístíme z dosahu přímých slunečních paprsků. Ovšem místečko má rád teplé.
Dopřejte mu čas
Zhruba po desíti měsících by už vám měla růst rostlinka, jež může mít klidně kolem jednoho metru. Rozhodnete-li se kořen sklidit, je vhodné si z něj nechat malý kousek a opět zasadit. V lednici vám zázvor vydrží dlouho, ale můžete ho klidně zavařit na sladko nebo naložit do octu.