Pod pojmem „psychopat“ si většina lidí představí chladnokrevného vraha nebo násilníka. Ovšem opak je pravdou, psychopatem může být klidně i člověk z vašeho blízkého okolí!
Nejčastější příznaky
Poznat psychopata na první pohled může být takřka nemožné. V jeho chování z počátku ani nemusíme zpozorovat nic neobvyklého, může nám dokonce připadat jako milý společník. Vše se projeví až v kritických situacích, kdy psychopatické osobnosti většinou mívají sklon k přehnaným reakcím např. agresivitě, přecitlivělosti, sebelítosti, nebo se setkáme naopak s absolutní lhostejností, nezájmem a citovou ochablostí. Nelze však jednoznačně určit všechny vlastnosti, neboť psychopatie je u každého jedince velmi individuální záležitost. Najdou se však některé shodné rysy např. nízká schopnost sebeovládání nebo tendence manipulovat s lidmi ve svém okolí, podmanit si je, čehož se snaží dosáhnout všemožnými prostředky.
Dá se žít s psychopatem?
Soužití s psychopatem není nic snadného. Je třeba si uvědomit, že psychopatický člověk nebude akceptovat vaše názory, očekává, že se ve všem podřídíte jeho potřebám a vyhovíte všem jeho přáním. Vše přijímá s naprostou samozřejmostí, ale nedočkáte se od něj žádného vděku, a také pro vás nic neudělá (tedy alespoň ne nezištně). Pokud hned ze začátku připustíte vůči sobě takovéto chování, bude vás pouze využívat ve svůj prospěch. Pokud usoudí, že už pro něj nejste užiteční, přestanete ho zajímat.
Jediná možnost, jak tomu předejít, je nastavit hned zpočátku určitá pravidla a neslevovat ze svých požadavků. Nepodřizovat se, dát najevo, že na vás neplatí psychické vydírání a ignorovat veškeré podobné projevy. Pouze striktním a nekompromisním přístupem lze dosáhnout lepšího výsledku. Ovšem nelze očekávat něco převratného, lidé s psychopatickými sklony se úplně od základu nikdy nezmění.
Pokud se ale psychopatický člověk uchyluje k fyzickému násilí, je nejlepší řešení, (máte-li možnost), co nejrychleji od něj odejít a vymanit se z jeho vlivu.