Všichni jistě známe pořekadlo „sůl nad zlato“, s ohledem na náš jídelníček je však třeba dbát na množství této ceněné suroviny. V nadměrném množství totiž může napáchat vašemu organismu značné škody. Jak poznat, že to se solením přeháníte?
Dbejte na signály svého těla
Tělo zvládne vyloučit přiměřené množství soli pomocí potu. Přijímáte-li však až nadměrné množství soli, začnou se objevovat varovné příznaky, které vám napoví, že by bylo vhodné množství této minerálie z jídelníčku ubrat. Prvním signálem může být například častější žízeň, protože sodík obsažený v soli má vliv na rovnováhu vody v těle.
Vysoké množství sodíku v potravě může způsobovat také otoky, v horších případech pak ledvinové kameny anebo žaludeční vředy. Reakcí vašeho těla na přebytek soli může být také zvýšení krevního tlaku.
Jak moc tedy solit?
Každý z nás má potřebu soli jinou, obecně se také dá říci, že starší lidé jídlo solí více, a to kvůli méně citlivým chuťovým receptorům. Právě této věkové kategorii ale vysoké solení vůbec nesvědčí, stejně tak jako kojencům a malým dětem.
U dospělých se normální množství soli udává kolem 6 gramů za den. U dětí se pak odvíjí od jejich věku. Do tří let by měly přijmout maximálně 2 gramy za den, ve 4.-6. roce života to je pak kolem 3 gramů, do deseti let 5 gramů a od 11. roku pak příjem soli může být stejný jako u dospělých.
Jak sůl omezit?
Nemusí se vám ani zdát, že byste příliš solili v kuchyni, často je totiž vysoký obsah soli přímo v produktech, které běžně kupujete. Je proto vhodné hlídat si složení nakupovaných potravin na etiketách. Udává-li se množství kolem 1,5 gramu soli na 100 gramů výrobku, mluvíme pak o vysokém obsahu soli. Malé množství se pak dá brát od 0,3 gramů a méně na 100 gramů produktu.
Dbejte na signály vašeho těla, kterými vám oznamuje váš zdravotní stav. Myslete na to, kolik soli používáte a zda si tím zbytečně neubližujete.
Zdroj foto: freepik.com