Ženský menstruační cyklus se může zdát jako něco, co zkrátka ženu ovlivňuje a řídí. Na první pohled tomu tak i může být. Na pohled druhý je však zřejmé, že žena může se svým cyklem dobře pracovat tak, aby ji ovlivňoval jen v dobrém slova smyslu. Jak na bezbolestnou menstruaci a hormony pod kontrolou?
Období před menstruací a týden samotné menstruace, to je pro ženu velmi náročné období. Pokud tuto dobu budeme brát jako dva týdny, pak to znamená, že půlku celého měsíce se žena snaží vyrovnat s nafouknutým břichem, bolestmi, špatnou náladou a výbušností. Co když to tak ale být nemusí?
Jak pochopit vlastní cyklus
Na internetu se dočtete mnoho rad, jak předejít premenstruačnímu syndromu, na trhu najdete nespočet doplňků stravy a menstruačních pomůcek, se kterými by mělo být toho období co nejkomfortnější. Taková příprava na období menstruace však nestačí, pokud chcete mít vyváženou hladinu hormonů a srovnaný cyklus podle zdravého těla i psychiky.
Ze všeho nejdříve je potřeba pochopit, jak ženský cyklus funguje. Žena během jednoho měsíce projde hned čtyřmi fázemi, se kterými se musí naučit žít, pochopit je a přijmout. Zatímco období po menstruaci, kdy je žena plná energie a období ovulace, kdy je navíc extrémně kreativní a sebevědomá, nedělá žádné ženě problémy, další dvě fáze jsou o něco horší. Týden před menstruací žena totiž může cítit podrážděnost, nafouknuté břicho a úbytek energie. A s menstruací přichází také akné, větší bolesti, náladovost a minimum energie.
Dejte sobě prostor
Zatímco muž, který žádnou cykličnost řešit nemusí, jede pořád na stejné výkonnostní linii, žena musí s těmito fázemi trochu počítat. A pokud žena pochopí, že si v období menstruace nemá plánovat žádné náročné aktivity, má naopak více času na rozumné přemýšlení, a naopak v období ovulace se může pustit do velkolepých plánů, má vyhráno.
Cítíte, že již brzy přijde menstruace? Možná to na sobě už poznáte. Vaše břicho se o něco více nefoukne, mohou váš bolet prsa, jste o něco více podrážděná a do větších akcí se nechcete pouštět. V tuto chvíli je lepší opravdu trochu zastavit, namísto taneční hodiny si pustit oblíbený film a spolu s dobrým čajem si trochu odpočinout. Vaše tělo se vám odvděčí mírnou formou premenstruačního syndromu a vaše hormony se srovnají.
Jak na menstruační bolesti?
Máte problémy s bolestí těsně před menstruací a v prvních dnech vašich dnů? Pak je na čase se zaměřit právě na období klidu, které možná podceňujete. Nemusíte totiž jet stále na stejné vlně výkonu, dovolte si odpočívat. Vyškrtněte na toto těžší období pár úkolů z diáře a přesuňte je o týden déle, kdy je s lehkostí a vlnou energie uděláte mnohem snáz.
Základem je pohyb
To, že vás bolí břicho, cítíte mírné křeče a třeba máte i problém s vyprazdňováním nebo se zažíváním celkově, může mít spojitost s vašemu postoji k tomuto období. Možná cítíte tlak, jste unavená a také trochu naštvaná, do toho ty bolesti. Zkuste se uvolnit a s tělem se neprat. Na internetu najdete mnoho cviků na uvolněné pánve a oblasti pohlavních orgánů. Hodně pomáhá také hormonální jóga. Protažení se, uvolnění problematické oblasti a prodýchání křečí či bolestí vám pomůže během pár minut.
Nezapomeňte na pitný režim
Obzvlášť v době menstruace je potřeba myslet na dostatek vody ve vašem těle. Mějte při ruce neustále lahev nebo sklenici vody a nezapomínejte na pitný režim. Vaše tělo potřebuje pro perfektní pročištění ženských orgánů dobře spolupracovat s celým systémem v těle. Proto určitě nepotřebujete ještě více zadržovat vodu, cítit se otekle a nekomfortně.
Bylinky pomůžou
Pro pomoc s vašimi menstruačními potížemi můžete sáhnout také k bylinkám. Čaj z maliníku a kontryhele bude skvělým parťákem zejména týden před menstruací, kdy vám byliny dobře pomohou s prokrvením a přirozenému procesu menstruace.
Zdroj foto: www.freepik.com