V horkých letních dnech nechce jíst téměř nikdo. Jediné, co nás drží nad vodou, je osvěžující ovoce a zelenina. Ta však mívá velice krátkou trvanlivost. Obzvláště v teple osychá a degraduje přímo raketovou rychlostí. Tuto trvanlivost však lze prodloužit. Jak?
Když se budeme bavit o prodloužení trvanlivosti ovoce a zeleniny, mnohé napadne umístit je do lednice. Existují i jiné způsoby, jak protáhnout jejich životnost. Je samozřejmé, že i když se budete snažit sebevíce, tak zelenina i ovoce nějakou degradací budou procházet. Bude se vypařovat voda, ale především se budou vytrácet vitamíny a další tělu prospěšné látky. Nic proto nenahradí extra čerstvé suroviny. Nejlépe ihned sklizené přímo ze zahrádky!
Lednice
Všichni děláme tu stejnou chybu – špatně skladujeme ovoce a zeleninu. Přijdeme z nákupu domů, vybalujeme nakoupenou zeleninu a ovoce a automaticky ji uklízíme do lednice, aniž bychom se zamysleli, zda tento druh do lednice patří. To platí i pro naši sklizenou úrodu. Ne každá zelenina a ovoce má ráda nízkou teplotu a zvýšenou vlhkost. Lednice je sice perfektní parťák, ale existují i druhy zeleniny, které vyžadují pokojovou teplotu.
Mezi ně patří rajčata, okurky, papriky, zázvor nebo dýně. Z ovoce pak citrusy, banány, mango či ananas. Těmto druhům ovoce bude mnohem lépe v pokojové teplotě. Druhy, které našly domeček v lednici, umisťujete do na ně určeného prostoru. Bývá tam největší chlad blížící se až k 0 °C.
Nemusíte spotřebovat ovoce nebo zeleninu ihned celou najednou. Je běžné, že si je rozporcujete a rozložíte na více dní. Kdybyste ovoce či zeleninu vložili do lednice jen tak, okorání by přišlo během pár hodin. Takové ovoce nebo zeleninu skladujte v uzavíratelné nádobě nebo vakuově balené. Zamezení přístupu kyslíku zpomalíte stárnutí.
Ovoce i zeleninu byste měli v lednici skladovat bez plastových obalů, ideálně na papírových ubrouskách. Ty absorbují přebytečnou vlhkost.
Správný postup, který by měl nastat po nákupu ovoce je:
- Vybalit ovoce z obalů, obzvláště těch plastových.
- Přebrat ho a vyhodit rovnou zkažené, nahnilé či zplesnivělé kousky.
- Nikdy ho však neomývejte vodou. To provádějte až bezprostředně před konzumací.
Tip:
Pokud je to možné, neskladujte ovoce a zeleninu pospolu. Ovoce uvolňuje ethylen, který zrychluje uzrávání a zkracuje životnost.
Sklep
Výsada, kterou mívají převážně rodinné domky. Vlastnictví sklepa je určitě velkou výhodou. Pyšní se všemi vlastnostmi jako lednice – stabilní nízká teplota a vlhkost. Ještě navíc je tu tma. Některé druhy ovoce a zeleniny ji vyžadují. Cibuli a česnek proto skladujte bez přístupu slunečních paprsků. Nezapomínejte také na brambory, které jinak tvoří člověku jedovaté klíčky.
Ideální je sklep i na skladování potravin přes několik ročních období. Skvělým příkladem jsou jablka. Ve sklepě přežijí podzim, zimu i jaro. Užívejte si tak vitamínů i v zimních měsících. Důkladně si však hlídejte mikrobiální nákazy (např. plísně). Takto nakažené potraviny neokrajujte a vyhazujte je celé.
Marmelády i kompoty
Způsob prodloužení trvanlivosti, který využívaly už naše prababičky. Některé druhy ovoce a zeleniny přímo vyzývají ke zpracování. Jahodová marmeláda namazaná na chlebu, třešňový kompot nebo zavařené okurky jsou zkrátka lahoda. Taková zpracování jsou ideální v případech, kdy máte úrody habaděj. Naděláte si zásoby i na několik let dopředu.
Nevýhoda těchto produktů spočívá v nutriční hodnotě. Díky vysokým přídavkům cukru či jiných konzervačních prostředků již nelze říci, že se jedná o zdravé potraviny. Látek potřebné pro tělo v ovoci a zelenině také příliš nezůstalo.
Sušené ovoce
Sušilo se už od pradávna. Snižování obsahu vody jej chrání před uhnívání, bakteriální nákazou i plesnivění. Jistě znáte jablečné křížaly nebo sušené švestky, meruňky. Tento způsob je typický převážně pro ovoce. Na trhu se objevuje i sušená zelenina. Příkladem mohou být rajčata. Sušením se však bohužel vytrácí cenné vitamíny.
Zdroj foto: www.freepik.com