Ne vždy je způsob, jakým spolu mluvíme, funkční. Proč naše komunikace vázne a jak ji zefektivnit, aby díky ní naše vztahy rozkvetly? Představíme vám hlavní důvody neporozumění a moderní komunikační techniky k jejich vyřešení.
1) Nedokážeme vyjádřit, co chceme a proč
Partneři si nedomyslí, co chceme, pokud jim to neřekneme. Je třeba se naučit jasně a konkrétně sdílet své motivace. V praxi to znamená, že bychom měli vždy sdělit, proč je to či ono pro nás důležité. Jakmile v komunikaci chybí PROČ, je komunikace neefektivní. Pokud my sami nevíme, proč se druhý chová, tak jak se chová, používejme slůvko PROČ a učme se druhému naslouchat.
Pokud po někom něco vyžaduji, je dobře využitelnou pomůckou technika SMART. Zkontrolujte si, zda vám některý z bodů ve vašich požadavcích neuniká:
Specifikované = detailně specifikuji, co chci a vysvětlím proč
Měřitelné = přesně popíšu, kolik čeho chci / v jaké míře
Akceptovatelné = zeptám se, poprosím a počkám si na odpověď, poděkuji
Reálné = jsem si jistá, že je to pro druhého reálné, tzn. proveditelné
Termínované = nezapomenu uvést, do kdy potřebuji danou věc provést
2) Jsme emocionální a špatně interpretujeme
Může se stát, že i neutrálně míněná žádost někoho naštve. To proto, že si vytvořil domněnku a vztáhl naše vyjádření ke svému vnitřnímu zranění z minulosti, o kterém my nemusíme mít ani tušení.
„To nevidíš ten bordel! Musí se uklidit!“
Odezva: Partner nereaguje nebo se naštve. Podvědomě slyší: „Jsi nepořádný. Trápíš mě. Jsi špatný!“
Kamenem úrazu bývá špatně zvolený tón komunikace a emocionálně zabarvená slova. Naučme se oprostit komunikaci od negativních emocí. Druzí totiž nereagují na to, co jsme řekli, ale jakým způsobem jsme to řekli. Pokud jde z druhého strach, cítím, že na mě útočí – je mi v té chvíli jedno, co mi říká, vnímám pouze jeho emoci, která mě zraňuje.
3) Neznáme sílu podvědomí
Víte, na základě jakých motivací jednáme? Jaké programy běží lidem v hlavě? Pokud chceme dobře komunikovat s druhými, měli bychom se naučit pracovat s lidským podvědomím. Tuto dovednost můžeme získat díky tzv. neurolingvistickému programování.
Tato psychoterapeutická metoda pracuje mimo jiné s metaotázkami, které odhalují vědomé i nevědomé vzorce lidského vnímání, myšlení a cítění, a tím pomáhá k lepšímu porozumění druhým. NLP využívá různé vizuální a slovní klíče k poznání podvědomého myšlení druhých, má nástroje pro vytvoření harmonické a pozitivně naladěné komunikace.
Co můžete vyzkoušet hned teď?
- Když nás druhý nevnímá
Terapeut Libor Činka uvádí poznatek, že se lidé během svého každodenního fungování mohou nacházet v různých hypnotických transech a mohou naši snahu o komunikaci považovat za rušivou.
Aby se druhý soustředil na to, co mu říkáme, je skvělé si osvojit používání otevřených otázek. Druhý nás tak nemůže odbýt strohým „ANO“ nebo „NE“, a tím komunikaci uzavřít, ale má šanci skutečně se zasoustředit na to, co mu říkáme, uvědomit si situaci, své pocity a potřeby a rozhodnout se vědomě pro konkrétní krok.
Tímto způsobem můžeme druhé podvědomě navést k činnosti, do které se jim nemusí chtít.
„Zlato, chtěl bys dnes zajet někam na oběd, umyješ předtím auto, nebo si uděláme oběd doma a oškrábeš mi brambory, zatímco se díváš na ten seriál?“
- Když on je z Marsu a ty z Venuše
Jednou z technik je i tzv. rapport, který předpokládá, že pro úspěšnou komunikaci s druhým je potřeba naladit se na stejnou vlnu. To znamená osvojit si myšlení a způsob vyjadřování druhého člověka tak, aby mi porozuměl, důvěřoval mi a chtěl se mnou spolupracovat.
Pokud tuto myšlenku aplikujete na vztah muže a ženy, pochopíte, že komunikace mezi nimi může být úspěšná, pokud se žena vyjadřuje směrem k muži jasně, přesně a bez emocí a naopak muž k ženě přistupuje s citlivostí, důrazem na detaily a emocionální povahu ženy. Naladěním se na druhého a jeho potřeby můžeme předejít mnoha neshodám.
Komunikace je základem všeho. Bez ní by nebylo lidstvo na současné úrovni. Komunikace zasahuje i do našich vztahů a neměli bychom ji podceňovat. Pro zvládání partnerských krizí a problémů v mezilidských vztazích jsou tu různé metody psychoterapie. Touto metodou vám může psychoterapeut pomoci překonat zdánlivě těžké období.