Štítná žláza je sice malý orgán v lidském těle, má však velkou váhu a také dost práce. Aby vše v těle fungovalo, musí i štítná žláza fungovat na sto procent. Jak poznáte, že vaše štítná žláza nefunguje? A čím se dá poměrně snadno léčit?
Tento orgán se stará o výrobu a správný průchod veškerých hormonů v těle. Není proto divu, že nejvíce může žláza nadělat problémy právě ženám, které na hladinách hormonů potřebují fungovat nejvíce. Pokud se objeví problém se štítnou žlázou, pak nepocítíte žádné bolesti, příznaky jsou většinou nenápadné. Často se dají dokonce zaměnit s důsledkem stresu nebo špatného období. Nepodceňujte však toto onemocnění.
Proč je pro ženy správná funkce tak důležitá?
Jak už bylo řečeno, štítná žláza může za celkový chod hormonů v těle. Proto se v případě špatné funkce této žlázy mohou objevit mezi prvními příznaky špatný menstruační cyklus nebo větší problémy v menopauze. Na pozoru by se měly mít ty ženy, které plánují těhotenství nebo již dokonce těhotné jsou. Štítná žláza nastávající maminky totiž ovlivňuje také vývoj mozku plodu. Nejčastěji se výkyvy štítné žlázy objevují v období dospívání, v těhotenství nebo naopak při menopauze. To jsou totiž nejvýbušnější období života ženy, kdy hormony mohou více řádit.
Jak na prevenci?
Onemocnění štítné žlázy je často geneticky vložený problém, je tedy dědičné. Zeptejte se proto vašich rodičů i prarodičů, zda někdy tento problém neřešili. Můžete tak poměrně snadno a rychle objevit i váš problém, který vám první příznaky napovídají. Co se týče prevence, je nutné vědět, že funkce štítné žlázy může hodně ovlivnit i jód, který je velmi důležitý. Jód najdete například v mořských řasách nebo mořských rybách. Tam se totiž nachází nejvíce jodizované soli. Dopřejte si proto jednu z těchto pochoutek a zařaďte ji do vašeho jídelníčku alespoň jednou za týden.
Mezi další formu prevence pro správné fungování štítné žlázy lékaři doporučují přestat kouřit a žít běžný, klidný život. Stres totiž může ovlivnit mnoho onemocnění, mezi které i snížení funkce štítné žlázy patří.
Prvním příznakem je málo energie
Byla jste vždy plná energie, elánu do života a nikdo vás nedokázal zastavit? Místo toho se teď musíte doslova nutit do každé aktivity a ranní vstávání je pro vás hororem? Pokud takové období přetrvává již delší dobu, může se jednat o první příznak zpomalené funkce štítné žlázy. K tomu se může objevit také větší únava, ospalost, slabost nebo vám také může být častěji větší zima. V takovém případě se u vás nejspíš jedná o sníženou funkci žlázy.
Naopak v případě zvýšené funkce štítné žlázy se u vás může objevit větší nervozita a roztěkanost. Může se také objevit silnější a rychlejší bušení srdce, úbytek svalů na těle i potíže s usínáním.
Vaše hmotnost není stabilní
Dalším příznakem, který vám může napovědět, je kolísání na váze. Často se při přibírání na váze ženy obrací na štítnou žlázu jako na viníka, což je v podstatě pravda. Vliv na nabírání hmotnosti však mají všechny příznaky najednou. Pokud se vlivem únavy zpomalíte, zamezíte tak pravidelnému pohybu. Díky tomu se zpomalí i váš metabolismus a střeva. To už je jen krůček k úbytku svalové hmoty, a naopak přibírání tuků. V některých případech se může objevit také otok končetin po větší námaze nebo dlouhém dni na nohou.
Pociťujete tyto příznaky?
Po přečtení jste zjistila, že se může jednat právě o váš případ? V tom případě se objednejte k vašemu praktickému lékaři. Vyšetření štítné žlázy je velmi snadné a bezbolestné. Váš lékař vám odebere krev, ze které v laboratoři zjistí vaši hladinu hormonů i funkci štítné žlázy. V některých případech může lékař doporučit i vyšetření štítné žlázy pomocí ultrazvuku.
Doma můžete podpořit funkci štítné žlázy jódem a selenem. Existují také speciální cviky pro podporu tvorby hormonů ve správném rozmezí. Pokud se nechcete hned vydávat k lékaři, můžete si v lékárně koupit jednoduchý test, který vám možné onemocnění štítné žlázy napoví.
Zdroj foto. www.freepik.com