Lidské emoce jsou zodpovědné za mnoho tělesných funkcí. Bez výjimky mají přímý dopad na naši stravu. Radost, zoufalství, hněv, strach, úzkost – všechny tyto emoce ovládají vaše stravovací návyky. Když jste šťastnější, máte tendenci jíst více, a když jste nešťastná, volíte nezdravé jídlo, které vás na krátkou dobu uspokojí. Vzorec emocionálního stravování se však u každého člověka liší. Někteří lidé se pod vlivem emocí přejídají, což označujeme jako emocionální přejídání.
Důvody emočního přejídání
Většina lidí se emocionálně záchvatovitě přejídají, když pociťuje negativní emoce. Jakmile jsou lidé smutní nebo úzkostní, jejich tělo uvolňuje hormon zvaný kortizol, také známý jako stresový hormon. Jakmile mozek zjistí, že máte obavy, povzbudí vás, abyste snědla své oblíbené jídlo, abyste tuto situaci překonala.
Tipy, jak udržet emocionální přejídání na uzdě
- Ať už cítíte cokoli, snažte se před tím neutéct a přijměte ten pocit. Identifikujte emoci, která vás trápí, přiznejte si, že nejste šťastná a pokuste se najít řešení.
- V těžkých časech funguje meditace jako skvělý nástroj, s nímž se lze vyrovnat. Tím snížíte svou úzkost a rozmyslíte si, zda se vrhnete po nezdravém jídle.
- Většina lidí, když se necítí dobře, se zavřou doma a utápí se sami v sobě. Díky tomu se nedokážou přiblížit pozitivní energii. Zkuste trávit čas v přírodě, když jste v depresi. Zvedne vám to náladu a budete se cítit lehčeji.
- Zvyšte množství bílkovin a vlákniny v jídle a pití. Vláknina udrží žaludek nasycený na dlouhou dobu. Tím předejdete obávanému přejídání se.
- Cvičení je dobré jak pro naše fyzické zdraví, tak i pro duševní zdraví. Náladu vám může zlepšit i jóga, běh, jogging, lehké cvičení.
- Ve vzteku, starostech nebo smutku dělejte své oblíbené činnosti místo luxování lednice. Promluvte si s lidmi, kteří jsou vám blízcí, a podělte se s nimi o své pocity.
- I po dodržení všech těchto tipů, pokud se nezbavíte emocionálního záchvatovitého přejídání, musíte se poradit s lékařem.
Se vším se dá bojovat!
Zdroj foto: pixabay.com