Ženské zdraví závisí na mnoha aspektech, jedním z nich je zdravé prostředí ženského pohlavního orgánu. Vagína totiž může trpět na mnoho drobných problémů, které snadno přejdou v mykózu nebo jiné zdravotní potíže. Jak se vyhnout těmto problémům snadno? Stačí si osvojit jen pár základních návyků trochu jinak.
Abyste se o vagínu starala nejlépe, jak vůbec můžete, je potřeba pochopit pár základních pravidel, které vašemu lůnu prospívají nejvíce. Většinou je žena narušuje špatně zažitými stereotypy, o kterých ani neví, že je dělá špatně. Naopak většinou se jedná o dobrý úmysl, která však vede ke kvasinkách, mykózám nebo jiným gynekologickým problémům.
Proč náš tohle nikdo neučí?
Při rodinné výchově se na základní škole každá dospívající dívka dozví o základních informacích k menstruaci a pomůckám k ní určeným. Co kdyby se ale již v raném věku dívka dozvěděla, jak správně pečovat o vagínu? Možná by se v dospělosti tolik žen nepotýkalo se zdravotními problémy v intimních oblastech.
Důležitá je správná kyselost
Zdravá vagína by měla mít hodnoty kyselosti mezi 3,8 až 4,5 pH. V takových hodnotách si totiž vaše lůno snadno a samo poradí s kdejakou příchozí bakterií. Pokud je pH narušeno, je vagína vystavena nebezpečí. A čím se může hodnota lehce rozhodit? Mikroflóra se narušuje v období těhotenství nebo menopauzy, různé odchylky se dějí také v případě užívání hormonální antikoncepce nebo také při sexu.
Také jídelníček může mít vliv na zásaditost nebo kyselost vagíny. Například příliš mnoho sladkého, zejména pak čokolády, může za překyselené prostředí. V něm se pak daří nejvíce různým druhům kvasinek.
Příliš častá hygiena škodí
Pokud se sprchujete klasicky jednou denně po příchodu domů nebo večer, pak vezte, že to bohatě stačí. Vždy používejte na mytí lůna pouze čistou vodu, maximálně můžete použít neparfemovaný přípravek nebo intimní gel přímo určený pro tyto partie.
Pokud jste zrovna ve fázi menstruace, pak je samozřejmě pochopitelné, že se umyjete častěji přes den, v takovém případě stačí jen čistá voda.
Dejte vagíně dostatek prostoru
I vagína je vlastní organismus, který potřebuje dýchat a dostatek prostoru. Proto nejsou vhodné příliš těsné kalhotky a kalhoty. Naopak nejvíce vašemu lůnu bude vyhovovat sukně nebo šaty, doma choďte v dolní části co nejvíce nalehko. Vaše vagína vám poděkuje. Možné problémy často vznikají také v případě, že si na sobě necháte mokré plavky.
Důležitá hygiena po sexu
Pokud si užíváte s vaším partnerem, nezapomeňte si po milostných hrátkách odskočit na toaletu. Ideálním případem je samozřejmě sprcha po pohlavním styku, někdy však taková možnost nebo třeba i nálada není. V tom případě si dojděte alespoň na malou, vypudíte tak možné bakterie z močové trubice a zabráníte tak možným problémům.
Můžete také použít pouze gely nebo pěnu po milování, tu nanesete jednoduše pomocí toaletního papíru. Utírejte se od vagíny ke konečníku, nikdy ne naopak. Zamezíte tak možnému přenosu bakterií z konečníku.
Méně je někdy více
Péči o vagínu by neměla žádná žena zanedbat, to však neznamená, že se jí budete věnovat na maximum. Ženské lůno, pokud je ve formě a zdravé, má skvělé schopnosti udržet si vlastní zdraví, aniž by musela pomáhat speciální kosmetika.
Přesto však na trhu existuje mnoho druhů intimní hygieny, se kterou můžete vaší vagíně pomoci. Zvolte určitě neparfémované a nejlépe přírodní produkty.
Dávejte si pozor při holení
Při rychlé každodenní sprše se téměř každá žena věnuje také holení nejrůznějších partií. Pokud se chystáte také na holení intimní oblasti, dejte si na to dostatek času. Při rychlém holení může dojít k malému škrábnutí nebo říznutí – to pak vede také k zanícení a dalším problémům, které se v tak specifickém a vlhkém prostředí špatně a dlouho řeší.
Zdroj foto: www.freepik.com