Příjem kalorií rozhoduje o tom, zda si dokážeme udržet svou současnou váhu anebo zda budeme hubnout či přibírat. Chceme-li zhubnout, měl by být dočasně příjem kalorií upraven tak, aby byl nižší než doporučované množství. A chceme-li naopak přibírat, musí být po určitou dobu o něco vyšší. Pro udržení váhy je dobré držet se optimálního denního příjmu.
Nicméně ten se může lišit, protože i výpočet se dá provést různými způsoby. Nikdy tedy nelze 100% říci, že konečná čísla jsou přesná. Určitě nemá smysl držet se nějakých striktních doporučení, ale pouze se musíme snažit pohybovat se někde mezi vypočtenými čísly. Navíc je potřeba zohlednit spoustu faktů – zdravotní stav, věk, pohlaví, styl života, aktivity, podíl tuků a svalů v těle atd.
Pro výpočty optimálního denního příjmu existují pro laika velmi složité výpočty, kde se čísla pro danou rovnici mohou lišit v závislosti na zaměstnání (sedavé, fyzicky náročné) a aktivitě (nízké, střední, vysoké).
Pro výpočet využijte kalkulátory
Než se trápit rovnicemi je mnohem pohodlnější použít dostupné kalkulačky. Tím to však ještě nekončí. Jakmile znáte optimální denní příjem kalorií, je nutné tyto správně rozdělit mezi sacharidy, tuky, bílkoviny. Pamatovat musíme však i na příjem vlákniny. S tímto krokem vám mohou pomoci aplikace.
Stáhněte si chytrou aplikaci
Základní funkce mnohých aplikací jsou zdarma, pokročilejší funkce jsou v placené verzi. Tam se dá nastavit nejen optimální příjem kalorií, ale i optimální rozdělení veškerých živin. Některé aplikace jsou natolik chytré, že vás upozorní, přijímáte-li například málo některého vitamínu či minerálu. Nevýhodou je snad jen to, že většina těchto aplikací je v angličtině.
Možná si říkáte, že to vše je sice hezké, ale nevíte co vlastně jíst. I s tím pomohou opět aplikace. V placené verzi lze tvořit jídelníčky, ale také se zdravými jídelníčky inspirovat a dále pracovat. Najdete tam i mnoho zdravých receptů včetně popisku použitých ingrediencí.