Minimalismus představuje životní styl, který se zaměřuje na to, co je v životě důležité. Ostatní věci, které nás akorát rozptylují, je třeba odstranit. Tento přístup může být velkou výzvou v domácnostech s dětmi, i přesto se ale můžete stát minimalistickou rodinou a užít si benefity, které to nabízí.
Proč zvolit minimalismus?
Lidé se stávají minimalisty z různých důvodů. Může jít o nedostatek prostoru, přestěhování či jednoduše oblibu tohoto stylu. Pokud máte rodinu, můžete svou domácnost přetvořit v minimalistický prostor, ovšem vyžaduje to značné úsilí a plánování. Odměnou je hned několik výhod, které vám usnadní každodenní život.
- Více prostoru – pokud se oprostíte od zbytných věcí, uvolníte v domě či bytě spoustu místa.
- Ekologie – minimalismus vám může pomoci snížit množství odpadu, který produkujete.
- Stěhování – pro mnoho lidí bylo impulsem pro změnu životního stylu stěhování. Právě tehdy si totiž uvědomíte, kolik zbytečných věcí vlastníte.
- Děti – s minimalistickým přístupem lze děti efektivně naučit hodnotu věcí a význam smysluplných vztahů.
- Čas – nemusíte se probírat haldou věcí a uklízet je. Zbyde vám tak více času na to, co je pro vás důležité.
Základy minimalismu
Vytvořit minimalistickou domácnost nejde jen tak ze dne na den. Jde o poměrně složitý proces, který vám bude chvíli trvat. Nejlepší je začít u sebe. Základem je zbavit se nepotřebných věcí. Projděte svůj šatník a vyřaďte věci, které už nenosíte. Můžete je darovat či prodat. Postupujte celou domácností – roztřiďte i další skříně, šuplíky a úložné prostory.
Abyste zařídili čistý prostor bez zbytečností, které by vás zatěžovaly, je důležité změnit určité návyky. Naučte se nakupovat zodpovědně. Mnohdy se věci doma množí jen proto, že sem tam nakoupíte něco nového – i když to vlastně nepotřebujete.
Dosáhnout minimalismu může být velmi náročné, pokud máte děti či partnera, který s vámi toto nadšení nesdílí. Můžete začít zlehka. Učte své děti, že méně je více. Žít v čistém a jednoduchém prostředí je svým způsobem osvobozující. Neznamená to přitom, že byste svým ratolestem neměli dopřát hračky. Je však třeba přistupovat k tomu zodpovědně.
Praktické tipy
Při nákupu dětských hraček se zaměřte na jejich kvalitu – mělo by jít o smysluplné prvky, které jsou pro děti přínosem.
Je důležité, aby každá věc měla své místo, ať už jde o hračku či vybavení kuchyně. Interiér tak zůstane uklizený a přehledný.
Naučte se nakupovat pomalu. Děti i dospělí si někdy vyhlídnou novou věc, po které touží. Nechte to chvíli uležet. Tato touha mnohdy pomine. Pokud před nákupem počkáte aspoň pár dní, minimalizujete impulzivní utrácení.
Obecně je základem minimalismu zaměřit se spíše na zážitky než na věci. Čistá domácnost uleví vaší mysli i tělu – nemusíte věnovat tolik času úklidu a zbude vám více času a energie na společné zážitky.
Pokud si nejste jistí, čeho z domácnosti se chcete zbavit, vyzkoušejte to nejdřív jinak. Vybrané věci schovejte někam do krabice. Počkejte pár týdnů či měsíc a uvidíte, zda jste během této doby dané věci potřebovali či si na ně vůbec vzpomněli. To mnohdy funguje u dětí – pokud máte doma hraček až na hlavu, zkuste ty méně oblíbené schovat. Dítko si na ně mnohdy ani nevzpomene.
Změnit běžnou domácnost v minimalistickou vyžaduje určitý čas a trpělivost. Postupujte pomalu, krok po kroku. Nemusíte se zbavit veškerého svého majetku – cílem je naučit se pracovat s tím, co máte. Mnohdy však schraňujeme spoustu zbytečností, na které se doma jen práší. Vyzkoušejte minimalistický přístup – získáte více prostoru, zdravější domov a zjednodušíte si život.
Zdroj foto: www.pixabay.com