Běh bývá první pohybová aktivita, kterou zkusí každý, kdo se rozhodl zhubnout pár kilogramů. Často se také stává, že to tito lidé brzy vzdají se slovy, že jim nic nepomáhá a jsou od přírody předurčení k tomu, aby měli nějaké ty špeky a kila navíc.
Málokdo si však uvědomí, že není běh jako běh a lidské tělo je velmi chytré. A také, že pokud zařadím do svého režimu pohyb, musím podle toho upravit i jídelníček. Nejíst a cvičit je hotová katastrofa. Než tedy začnete s běháním či jiným cvičením, zkuste poznat blíže tuto oblast i své tělo, protože na každého člověka platí něco jiného.
Jak běhat a hubnout?
Pokud chcete začít běhat s vidinou hubnutí, je důležitá pravidelnost tréninků i jejich délka. Výsledky ovlivní i rychlost. Pokud budete totiž běhat příliš rychle, dochází k spalování cukrů – nikoliv tuků. Všeobecně platí, že aerobní činnost = spalování tuků, anaerobní činnost = spalování cukrů. Obojí je správně, ale funguje jinak. My se však dnes zaměříme na hubnutí běháním.
Je-li vaším přáním při běhání hubnout, měl by běh trvat minimálně 40 minut a trénink proběhnout 4x týdně. Trénink v menším počtu je o ničem a cítíte-li, že máte navíc, je vhodné zařadit i jinou pohybovou aktivitu a zmást tělo. Nepředkládat mu stále jedno a totéž, protože si vytvoří zvyk.
Nikdy nezapomínejte na strečink před a po běhání či jiné sportovní aktivitě. Aby se při běhání pálili tuky, je potřeba udržet se v aerobním pásmu. Toho se dá docílit tak, že se bude průměrný tep pohybovat v číslech cca 60 až 75 % vaší maximální tepové frekvence po dobu 40 minut. Tuk se tak stane svačinkou vašeho těla – tedy zdrojem energie.
Jak zjistit, zda běžím správnou rychlostí?
Pokud nehodláte běhat v tělocvičně na páse, který vám ohlídá uváděné hodnoty, pak jsou výtečnou pomůckou chytré náramky, které se dají propojit s aplikacemi v telefonu. Budete tak mít přehled o svém běhání. Jestliže si hodiny/náramek kupovat nechcete, běžte tak, abyste nelapali po dechu a byli schopní to normálně udýchat a odpovědět, pokud by na vás někdo promluvil.
Běhání je vhodné střídat – za deštivého počasí na páse doma či ve fitku, za pěkného počasí venku – ideálně na nezpevněném povrchu (lesní a polní cesty). Výsledky se dostaví, budete-li trpěliví za 4 až 9 týdnů. Každé tělo funguje jinak, tudíž u někoho to může být rychleji a u jiného pomaleji. Také záleží na dodržování tréninků, poctivosti při strečinku (u něj se také pálí kalorie), stravě a na tom, zda běháte víc venku nebo ve fitku. Osobně mám vyzkoušeno, že běhání a cvičení venku, je mnohem účinnější. Ne vždy to počasí dovolí, tudíž doporučuji to střídat.