Tato rostlina s purpurově zbarveným květem připomíná na první pohled obyčejný bodlák, její léčebné účinky jsou však známy již mnoho let. Vyzkoušejte jeho sílu na vlastní kůži.
Ostropestřec mariánský je rostlina poměrně náročná na pěstování, proto se jí nedaří ve všech lokalitách. Najít jej můžeme na slunných a teplých stanovištích, nejčastěji na polích. Na konci léta se z květů stanou plody, které se následně sklízí a zužitkují.
Účinky
Ostropestřec mariánský se vyznačuje pozitivními účinky na lidský organismus, především na játra. Užívá se při prodělání žloutenky, mononukleózy a jiných jaterních zánětů. Funguje na cirhózu, pomáhá i při poškození jater alkoholem nebo otravě léky. Působí také jako prevence nebo při léčbě žlučových kamenů. Uplatňuje se také při chemoterapii a ozařování, kdy napomáhá zmírnit následky.
Produkty
Rozšířeným produktem ostropestřce lékařského je u nás zejména čaj, který má výborné detoxikační účinky. Čaj připravíme pomocí nadrcení semínek rostliny, která pět minut povaříme a následně necháme patnáct minut louhovat, poté scedíme a můžeme konzumovat. Doporučuje se vypít 2 – 3 šálky denně po několik týdnů.
Při vážnějších potížích je lepší zvolit panenský olej z ostropestřce. Lisování za studena umožňuje zachování všech účinných látek v rostlině. Olej rovněž působí v celé řadě oblastí, pomáhá regenerovat kůži například při lupence, akné nebo popáleninách. Doporučuje se užívat jednu až dvě lžičky denně po dobu dvou až tří týdnů. Zvláště účinná pak bývá kombinace obou produktů.