Svrab je napadení kůže určitým parazitem. Tímto původcem je samička zákožky svrabové, která má velikost mezi 300 až 500 mikrometry a je schopna napadnout jen člověka. Toto parazitární kožní onemocnění se projevuje svěděním a je přenosné. Vyskytuje se v prostředí s nižší úrovní hygieny a shluku lidí jako např. v utečeneckých táborech či věznicích.
Svrabem je celosvětově postiženo na 300 milionů lidí a během každých patnácti let dochází ke zvýšení. V ČR je k roku 2005 zaznamenáno v průměru 32 případů na 100 000 obyvatel.
Samička zákožky svrabové si v poslední vrstvě kůže tvoří chodbičky a v těchto tunýlkách kálí a klade vajíčka. Z těchto vajíček se po smrti samičky, která přežívá 4 – 6 týdnů, vylíhne cca desetina ze 40 – 50 nakladených. Tento proces vylíhnutí trvá 14 dní.
Příznaky a projevy
Pokud zákožka vnikne do kůže člověka, vyvolané onemocnění se projeví do 4 – 6 týdnů. Nemoc se projevuje intenzivním svěděním v nočních hodinách, kdy jste pod peřinou a pro zákožku jsou ideální podmínky pro tunelování cestiček, které jsou esovitého tvaru, bělošedé barvy a v délce od 5 do 15 mm. Typická místa pro výskyt svrabu jsou meziprstní prostory rukou, zápěstí, loky, podpaží, klenby nohou, hýždě, pupek, oblast bradavek a genitál.
Léčba
Léčba zahrnuje likvidaci parazitů, zahojení a hygienická opatření proti dalšímu šíření. Nejčastěji se používá léčba mastí ze síry či pomocí lindanu.
Po koupeli se mast vtírá do kůže po celém těle. Důležitým opatřením je měnit denně spodní prádlo a lůžkoviny. Prát na 60 °C a žehlit. Dále tři dny nepoužívat.