Zařídit ideální pokoj pro své nejmenší může být těžší, než se zdá. Důležité je myslet na praktičnost a dlouhodobé využití místnosti a nábytku, aby vydržel i do dalších let.
Základní členění
Ještě, než se pustíte do vášnivého vybírání nábytku, je důležité promyslet si, jak bude pokoj rozvržen. Místnost by totiž dítěti měla poskytnout tři hlavní funkce a dle toho lze rozdělit na části – na spaní, na hraní a na učení. Vzhledem k tomu, že pokojíček bude sloužit po mnoho let, nesoustřeďte výběr vybavení na současné období, snažte se vybrat spíše neutrální nábytek a doplňky, který dítěti vydrží i pro další roky.
Jak na výběr nábytku?
Myslete také na přání svého potomka, ten totiž v připravovaném pokoji přeci jen stráví nejvíce času, snažte se mu ho proto co nejvíce přizpůsobit. Je důležité vybrat správný materiál, který by neměl obsahovat jedovaté chemické látky, barviva a podobně, které by dítěti mohly škodit.
Důležitou součástí pokoje je postel, u té věnujte pozornost kvalitě, stejně tak jako matraci. Kvalitní matrace totiž dítku zajistí správný fyzický vývoj. Jako podlaha je nejvhodnější dlažba, která je snadnější na údržbu a nezdržuje se na ní takové množství prachu a roztočů jako v koberci.
Vývin pokoje s růstem dítěte
Máte-li malé dítě, kterému zařizujete první vlastní pokoj, pak je důležité myslet na to, aby mu nějakou chvíli vydržel, což nemusí být vzhledem k rychlému vývinu dítěte snadné. V nízkém věku je vhodné dítku nechat v pokoji více volného nezastavěného prostoru, který bude sloužit ke hraní, nepořizujte proto velké množství nábytku. Až poté ve věku, kdy začne váš potomek navštěvovat školu, je vhodné pořídit potřebný úložný prostor pro učení, velký stůl a kvalitní židli, na které stráví velkou část času.
Zařizování pokoje je velmi variabilní, záleží zcela na vás, jaký styl vybavení zvolíte, myslete však pro komfort vašeho dítka na základní potřeby, které mu zpříjemní pobyt ve svém pokojíčku.
Zdroj foto: freepik.com