Vlasy jsou zrcadlem stavu celého organismu a proto nás mohou lehce upozornit na nemoc či psychické rozpoložení. Díky vlasům můžeme odhalit nedostatky vitamínů a minerálů v těle, stejně jako začínající nemoc.
Zdravá pokožka ztrácí denně 30 – 100 vlasů, i když tento počet je velmi individuální. Pokud při mytí či česání vlasy padají mnohem více, než je obvyklé a v rukou či hřebenu zůstávají klidně i celé chomáče vlasů, je něco v nepořádku.
Poškozené vlasy také často mění barvu a strukturu. Když jeden vlas vypadne, vyrůstá na jeho místě další. Problém vzniká ve chvíli, kdy je vlasová cibulka neaktivní a nový vlas již nevyprodukuje. Dalšími problémy při padání a růstu nových vlasů jsou podrážděná vlasová pokožka, tvoření stroupků, lupů nebo suché a lomivé vlasy, které přestávají růst.
Léčba musí přijít včas
Pokud vlasy začali padat více, platí doporučení začít s vyváženou a zdravou stravou a zařadit podpůrné prostředky pro zastavení padání vlasů a podporu růstu nových. Např. jsou k dostání doplňky stravy pro růst a pevnost vlasů, či bylinné masky, šampony atd. Nebo ovšem může také jít o překyselení organismu nevyváženou stravou.
Jak se o vlasy starat
Pokud se vlasy přestali lesknout, jsou křehké, lámou se nebo třepí, jsou poškozené. Jde především o mechanické poškození, jako je fénování, barvení, žehlení a jiné nešetrné úpravy vlasů. Často pomůže kvalitní a pravidelná péče a výživa. Existují vyživující šampony a kondicionéry, zábaly a masky. Při zvýšené péči by se vše mělo vrátit do původního stavu během několika týdnů.Kromě zdravé výživy vlasů je důležité i to, aby vlasy, a hlavně pokožka hlavy měly dostatečný přísun vzduchu a světla. Přirozené zacházení prospívá vlasům nejvíce. Šetrné mytí jemným šamponem, přirozené uschnutí bez použití fénu. Pravidelné vlasové zábaly a výživa bohatá na vitamíny a minerály. Vhodná je také masáž pokožky hlavy k povzbuzení krevního oběhu a uvolnění stresu, který k padání vlasů může přispívat.