Jarní paprsky již mají sílu, a tak i na loukách, stráních a mezích se začínají objevovat první květiny, byliny a rostliny. Běžte si užít první jarní dny do přírody, nadechněte se čerstvého vzduchu a nasbírejte si účinné bylinky, se kterými vás žádné jarní deprese ani zdravotní problémy nepotkají.
Zima už se konečně loučí a jarní svit už má tu pravou sílu, která nám všem vnáší mnohem více energie i elánu do života. Po dlouhé pochmurné zimě plné šera a deprese si můžeme konečně vychutnat o mnoho lepší atmosféru. Možná i proto je dobré vyrazit si na první procházku po dlouhé zimě a užít si probouzející se přírodu.
Pozitivní účinky jarní procházky
Kromě bylin, které můžete při jarní procházce nasbírat, získáte z takové aktivity i mnohem víc. Pozitivním účinkem na lidské zdraví je i samotný pohyb, kdy při procházce protáhnete celé tělo a vaše svaly vám po dlouhé a možná i lenivé zimě poděkují. Pokud se vydáte i do terénu, nejen po upravené cestě, můžete při zdolávání kamenů, pařezů i klestí i mnohem více posílit vaše svaly a celkovou stabilitu. Spálíte u toho i více kalorií.
Kromě svalů také více okysličíte tělo, čerstvý vzduch z přírody má totiž dobrý vliv na dýchací ústrojí a okysličení mozku. Nejen, že se pak budete cítit mnohem lépe a pohltí vás pozitivnější atmosféra, možná i přijdete na kloub pracovnímu úkolu, se kterým jste si do teď nevěděla rady.
Jaké bylinky nasbírat?
Pokud se vydáte do oblíbeného lesa nebo kolem louky po pěší stezce, můžete narazit na první vlaštovky schované v trávě, v mokřinách nebo na mezích. Tyto první jarní bylinky jsou už od pradávna považovány za jedny z nejsilnějších a nejúčinnějších pro lidské zdraví. Není pak divu, že se hned první dny krásného počasí ženy vydávají do přírody i s košíkem nebo plátěnou taškou pro sběr bylin. Které byliny v prvních jarních dnech můžete při procházce objevit?
Violka vonná
Mezi prvními bylinami se objeví na menších stráních nebo v březovém háji malé fialové kvítečky. Violka vonná většinou roste pospolu, a tak můžete najít krásné fialové fleky v nízké trávě. Violky nekvetou příliš vysoce, jsou to spíš malé a drobné kytičky. Jejich vůně vás však očaruje, a tak se určitě ke sběru nebudete odhodlávat dlouho.
Tím nejdůležitějším účinkem jarní violky je celková detoxikace těla. Pomáhá ale také s hojením ran i kožních problémů, skvěle tlumí bolest hlavy. Dobře pomáhá také s odkašláváním a zmírňuje celkově problémy v dýchacím ústrojí.
Kopřiva dvoudomá
Vedle violek můžete najít také nízké mladé kopřivy. Ty jsou plné síly a pozitivních účinků. Sbírejte právě tyto nízké mladé kopřivy s ještě drobnými a tmavě zelenými listy. A kopřiva se vám bude hodit nejen do velikonoční nádivky, ale také jako sušená do dobrých detoxikačních čajů. Její účinky jsou k nezaplacení:
- posiluje nervový systém,
- koriguje hladinu cukru v krvi,
- čistí krev a detoxikuje tělo,
- působí protizánětlivě,
- má dobrý vliv na močový měchýř i ledviny.
Podběl lékařský
Další skvělou bylinkou, kterou můžete potkat při prvních jarních procházkách, je podběl lékařský. Ten se vyznačuje krásnými žlutými květy, které mají podobnou skladbu jako zavřená pampeliška. Nespleťte si ji ale s podbělem, ten má totiž mnohem více pozitivních účinků.
Čaj ze sušeného podbělu vám přinese dobrou kondici v dýchacím ústrojí. Dobře vás také vyléčí z jarních nachlazení, hodit se vám bude ale i do zásoby na podzimní chřipky. Pokud tedy potřebujete posílit imunitu, je podběl tím nejlepším parťákem pro vaše večery u čaje.
www.freepik.com