Při výběru bankovní, ale i nebankovní půjčky bez registru je třeba vzít v potaz řadu parametrů. Jedním z nich je také výše úrokové sazby, díky které snadno zjistíte, o kolik půjčenou částku ve finále vlastně přeplatíte. Faktorů, které výši úroku ovlivňují, je celá řada. Některé dokážete sami ovlivnit a s jinými se zkrátka budete muset smířit, jelikož s nimi nic neuděláte. Soustřeďte se proto na okolnosti, které můžete změnit a vytvořit si tak u finanční společnosti co nejlepší podmínky pro půjčku.
Výše půjčené částky
Čím vyšší částku si u banky nebo nebankovní společnosti půjčíte, tím nižší úrokovou sazbu získáte. Je to způsobeno tím, že větší sumu budete splácet delší dobu, takže i s nižším úrokem poskytovateli zaplatíte dostatek peněz, aby na vás vydělal. Tudíž vám může nabídnout výhodnější nabídku, tedy alespoň co se výše úrokové sazby týče.
Bonita klienta
Bonita neboli důvěryhodnost klienta hraje při sjednávání každého úvěru velkou roli. Díky ní totiž banka nebo nebankovní společnost zjistí, jestli budete schopni svůj dluh bez potíží splácet. Každá společnost si bonitu žadatele prověřuje jinak. Některé společnosti jsou benevolentnější a půjčí vám peníze i v případě, že máte nějaký vroubek – například v podobě záznamu v rejstříku dlužníků – zpravidla však budete muset zaplatit vyšší úrok.
Obecně lze říci, že banky jsou při ověřování bonity klienta daleko přísnější, než jak je tomu u nebankovních společností. Vaši bonitu však můžete postupem času zlepšovat. Pokud budete mít například pravidelný měsíční příjem a získáte v zaměstnání pracovní poměr na dobu neurčitou, rázem se stanete pro finanční ústavy důvěryhodnějším žadatelem, a tím pádem získáte mnohem nižší úrokovou sazbu.
Typ půjčky
Jedním z nejdůležitějších faktorů, při stanovení výše úrokové sazby, je typ produktu, kterých existuje několik (bankovní půjčka, půjčka bez doložení příjmu, půjčka před výplatou, a mnoho dalších). Svůj vliv má také účelovost, jelikož u neúčelové půjčky zaplatíte mnohem víc než u té účelové. Tyto dva typy se liší, jak už sám název napovídá, v tom, že u účelové půjčky musíte svému poskytovateli sdělit, za jakým účelem o peníze žádáte. U neúčelové půjčky to tak není, takže poskytnuté peníze můžete použít na co chcete, ale jak již jsme zmiňovali, je s ní spjatý vyšší úrok.
Nabídka vs. poptávka
Při stanovování výše úroku platí také přímá úměra. Čím bude poptávka po úvěrech, ať už bankovních, nebankovních nebo rychlých půjčkách ihned vyšší, tím u nich bude automaticky stoupat výše úrokové sazby. Na druhou stranu na našem trhu existuje velká konkurence poskytovatelů financí, kteří pro sebe chtějí získat co nejvíce klientů, proto stoupání úroku naštěstí brzdí jejich vzájemná rivalita.