To, že oči jsou oknem do duše, známo již po mnoho let. Oči vám však kromě duše mohou prozradit i další věci, například možné zdravotní komplikace. Na co se zaměřit a jaké informace můžete zjistit?
Mnoho zdravotních komplikací lze poznat již podle prvních příznaků, které nemocný vyzařuje už navenek. Může se jednat o banalitu, kterou lze celkem snadno vyřešit, ale také o větší nemoci, které není radno brát na lehkou váhu. Někteří vědci dokonce poukazují na možnost, že barva očí nám předurčuje větší náchylnost k různým onemocněním.
Barva očí nás ovlivňuje
Barvu očí si nikdo nevybírá, z největšího podílu nám ji určují naše rodiče v rámci genů. Modroocí lidé jsou v mnoha ohledech podle studií náchylnější na mnohá onemocnění. Je to z toho důvodu, že světlá barva očí ukazuj na méně pigmentu v těle. To samozřejmě znamená, že obranyschopnost proti UV je menší. Proto jsou lidé s tmavou barvou očí více chráněni před kdejakou propozicí k nemoci.
Lidé s modrýma očima mají také mnohem větší sklony k závislostem. Je to především z toho důvodu, že například hnědookým lidem stačí k dosažení opilosti mnohem méně alkoholu než modrookým. Proto se závislost na alkoholu u hnědookých lidí ukazuje jen zřídka.
Modroocí lidé by si měli dávat také pozor na oblast dýchacích cest, na ledviny, revmatický systém i srdce. Také jsou mnohem náchylnější na alergické reakce všeho druhu. U hnědookých lidí se zaměřte především na trávicí trakt, vředy v žaludku, nervový systém a možné záněty v trávicím traktu. Také mnohem častěji trpí na oční vady, nejčastěji se jedná o šedý zákal.
Barva bělma hodně ukáže
Pokud se změní barva očního bělma, pak je jisté, že tělo sužuje nějaké onemocnění.
- U žlutého bělma se může jednat o problém s játry a ledvinami, může se také jednat o žloutenku.
- Jestliže jsou bělma začervenalá, pak se s jistotou jedná například o alergickou reakci nebo větší únavu organismu.
Všimli jste se změny barvy také na duhovce? V takovém případě změna signalizuje možný šedý zákal nebo jakýkoliv zánět v očích, v nejkrajnějším případech může jít o rakovinu v oku.
Popraskané žilky v oku
Trápí vás malé žilky v oku nebo drobné krvavé skvrny? Může se jednat o zánět spojivek, ale často za to může příliš vysoký krevní tlak. S ním bývá často spojený problém v kardiovaskulárním oběhu nebo špatná srážlivost krve. Určitě tuto změnu v očích řešte s vaším lékařem.
Řezání v očích
Oči pálí, řežou a nejdou utišit. Může za to malá vlhkost v oku, takzvaný syndrom suchého oka. Často se jedná o příznak revmatoidní artritidy, při které jsou postižené především klouby v těle. Reagujte na tento příznak a řešte problém zavčasu.
Kruhy pod očima
Každý unavený člověk má občas malé kruhy pod očima, značí to, že je třeba zastavit a tělo opět zregenerovat kvalitním spánkem. Co když se ale dlouhodobě ukazují váčky pod očima? Může se jednat o příznak klasického stárnutí, kdy se kůže pomalu povoluje. Pokud to ale není váš případ, pak se jedná o nějaké odchylky v ledvinách.
Horní víčka
A co když se problém poklesnutí ukáže i na horních víčkách? Opět může jít jen o důsledek stárnutí. Tento jev může doprovázet také větší slzení nebo brzkou únavu očí.
Zpozorněte v případě, že je pokleslé jen jedno víčko. Tam se totiž může jednat o závažné onemocnění, například příznak mozkové mrtvice nebo roztroušené sklerózy. Další možností je také nádor v mozku nebo jiný závažný problém, který je velkým rizikem pro život.
Jestliže se nemůžete zbavit kruhů pod očima a ani kvalitní spánek nezabral, pak je čas navštívit lékaře a nechat si udělat větší vyšetření. Kruhy pod očima totiž mohou poukazovat také na možnost problémů s játry nebo žlučníkem. Onemocnění jater a žlučníku často doprovází i chronická únava a nedostatek vitamínů a minerálů.
Zdroj foto: www.freepik.com