Drží-li se maminčiných sukní malý kluk, je to normální i roztomilé. Pokud se však nedokáže od své matky odpoutat dospělý syn, je to na zváženou. Rozhodně však nejde pouze o chybu z jeho strany. Samotná matka má své dítě učit samostatnosti od útlého dětství a rozvíjet tak vzájemný normální (zdravý) vztah. Ve většině případů tomu tak je, ale najdou se muži, kterým se přezdívá mamánci.
Jestliže dospělý syn poslouchá slepě i v dospělosti svou matku na slovo, jako poslušný pejsek, může to představovat v manželství velký problém. Žít s partnerem, který visí na své matce, není vůbec snadné. Rozhodně jde o běh na dlouhou trať a tento boj také nemusíte vyhrát.
Veškeré služby, úklid, ubytování za hubičku nebo zcela zdarma, vyžehleno, uvařené jídlo – to vše pro něj znamená samozřejmost. Doma nemusí ani hnout prstem a většinu vydělaných peněz má jen pro sebe. Tomu se říká mama hotel. Připluje-li vám do života mamánek, očekává, že budete dělat to, co jeho matka, a pokud ne, problém je na světě.
Ze začátku se vám může zdát, že jste potkala muže svých snů. Pozorný, milý a hezky mluví o své matce. Často se říká, že jaký vztah má muž ke své matce, takový bude mít i ke své partnerce. A která by nechtěla být „královnou“. Ovšem pozor – královna je vždy pouze jedna a ta se svého trůnu jen tak nevzdá.
Jak poznat mamánka?
- Je se svou matkou až chorobně často a slovo maminka patří k jeho nejoblíbenějším.
- Denně matce volá, píše, radí se s ní a stále se jí se vším svěřuje.
- Velmi často vás srovnává se svou matkou.
- Jedině názor jeho matky je ten nejlepší a vy ho nikdy nepřekonáte.
- Má dokonalý přehled o tom, co jeho matka dělá a kdy.
- Pokud se má rozhodnout mezi vámi dvěma, dá přednost jí.
- Jestliže maminka něco potřebuje, klidně zapomene, že vám něco slíbil dřív.
- Váš guláš nebude nikdy tak dokonalý, jako od maminky.
Jak s mamánkem vydržet?
S mamánkem vydržíte jen tehdy, obrníte-li se dostatkem trpělivostí a nelehký život s ním vám bude stát za to trápení. Co rozhodně nedělejte:
- Nebojujte o jeho přízeň s matkou – předem prohraný boj.
- Nevyčítejte, neurážejte, neobviňujte – rozumně si promluvte, pokud je to možné a zkuste vyhledat odbornou pomoc. Většinou však mamánek svůj nezdravý vztah k matce nepřizná.
- Nechtějte po něm, aby rozhodoval mezi vámi a matkou, bude z toho na zhroucení, protože nechápe, jak se dvě ženy, které on tak miluje, mohou nenávidět.
Jak získat plusy?
- Zachovat ledový klid a nechat tchyni, aby se v očích syna znemožnila sama. Říká se tomu lekce šokem. Syn jedině tak pochopí, jak špatná situace může být.
- Nikdy se ničím nenechte vyprovokovat, ale zároveň si dělejte věci podle svého uvážení či dohody s partnerem. Nepřehlížejte ho.
- Nikdy po něm nežádejte, aby svou matku zavrhl.
- Snažte se o to, aby válečná sekyra s tchyní zůstala hluboko zakopána.
- Zkuste najít na ní něco pozitivního a dát ji pocit, že je pro vás prospěšná (ať už hlídáním dětí nebo výtečnými nedělními koláči).
- Rada pro mistryně – zkuste si z tchyně udělat kamarádku/spojence. Nebude-li to možné (což se stává jen opravdu zřídka), udržujte pouze formální kontakty (narozeniny, svátky) a držte si jí od těla.