Chystáte se s roztátým sněhem nazout běžecké boty a vyrazit makat na kondičce? A jste si jistá, že máte ty správné běžecké boty? Zjistili jsme, jak takové boty vybrat tak, aby vám neničily nohy a nekazily sportovní výkony!
Nejdůležitější krok: Vybrat správnou velikost
Myslíte si, že velikost svých bot znáte? Ani by vás nenapadlo zkoušet jinou velikost než tu, kterou kupujete vždy? Chyba! Když vám běžecké boty padnou tak akorát, při běhu budete trpět. Lidské chodidlo mí tendenci při běhu aktivně pracovat. Při dopadu se přední část nohy lehce rozšíří a během odrazu se prsty tlačí do špičky. Díky ohybu se bota okamžitě lehce zkrátí.
Proto je potřeba, aby vaše běžecká obuv nabízela alespoň jedno číslo volného místa. Pokud máte navíc vbočený palec, výrůstky na chodidle, nebo vám často otékají nohy, zvolte boty ještě o chlup větší.
Šířka boty jako důležité kritérium
Možná jste zvyklá, že vás lodičky i klasické sneakersy, co nosíte každý den, trochu tlačí. Myslíte si, že to je dané tím, že máte širokou nohu a bez stěžování každodenně trpíte a deformujete si nohu. A to je zvyk, který způsobuje nejen deformaci chodidla, ale také potíže s páteří a celkovou nepohodu těla.
Boty na běhání (a samozřejmě i ostatní sportovní obuv) by měla mít nejen správnou délku, ale i šířku. Především v oblasti paty a nejširšího místa chodidla by měla být bota správně široká. Nesmí vás ze stran tlačit (a musí poskytnout dostatek místa, i když se postavíte na špičky), ale stejně tak nesmí vaše nohy v botě příliš „plavat“.
Proběhněte se, než je koupíte
Běžecké boty nikdy nezkoušejte v sedě, ale minimálně se v nich proběhněte po prodejně. Zjistíte tak, jak vám bota sedí.
Myslete také na to, že každá značka má trochu jiný střih boty, proto se nebojte vyzkoušet klidně všechny. Těžko se soudí, která ze značek je „nejlepší“, protože je každá trochu jiná. A ta, ve které běhají všichni ostatní, třeba nemusí zrovna vaší noze vyhovovat.