Chemickou toaletu využijete všude tam, kde klasické WC není možné použít. Nicméně umí dokonce i oproti standardnímu řešení nabídnout některé specifické výhody. Kam a proč se hodí?
Díky chemické toaletě si odskočíte v přírodě i ve vlaku
Chemické WC se standardně skládá ze dvou částí, a to nádrže na odpad a zásobníku na oplachovou vodu. Pro jeho správnou funkci je potřeba nalít speciální rozkladovou chemii, která si poradí s fekáliemi v odpadní části. Chemická toaleta tedy pro svůj provoz běžně nevyžaduje napojení na vodu, odpad či elektřinu.
Je nezbytností především při pobytu v přírodě. V takovém případě zde uplatnění nachází hlavně praktická přenosná varianta. Při kempování pod stanem také už nemusíte důležitou potřebu řešit v přírodě, ale zvládnete si hygienicky odskočit na toaletu kdekoli.
Při různých výletech sice navíc můžete mít veřejné toalety dostupné, ty ale nemusejí být nikterak dobře udržované. Z hygienického hlediska je tak mnohem vhodnější použít chemické WC vlastní, o němž víte, že je po této stránce zcela v pořádku.
Specificky se s tímto řešením setkáte také v různých dopravních prostředcích, jako jsou karavany a lodě. Se stejným principem řešení toalety přijdete do kontaktu i v letadlech a vlacích. V takovém případě se spíše používá toaleta zabudovaná napevno. Ta bývá součástí také různých rekreačních objektů. Lze ji napojit na stávající vodovodní systém nebo máte možnost využít plnění splachovací nádrže zvenčí. Nevýhodou je větší prostorová náročnost.
Chemické WC se hodí na chalupu i k vám domů
Tuto chemickou toaletu můžete proto instalovat také na chatu či chalupu bez klasické toalety či bez přípojky k odpadu. V takovém případě bychom nicméně měli toaletu umístit tam, kde nemůže zmrznout. Řešit však lze tento problém případně aplikací speciálních přípravků.
Kromě chat se to týká i jiných objektů, kde absence kanalizace vylučuje použití klasického splachovacího záchodu, jako jsou různé zahradní domky. Někteří volí i zakomponování do klasické kadibudky, čímž se nenarušuje nostalgické retro vyznění zahrady, ale současně se nepřipravíte o komfort.
Zahrádkáři také často pořizují tzv. separační záchody. Což jsou ty, které umožňují odpad následně využít pro kompostování.
Jako dočasné řešení slouží chemický záchod také na stavbách. Běžně se s touto alternativou setkáte prakticky při jakékoli venkovní akci, jako jsou například hudební festivaly. K zájemcům poptávajícím takovou možnost patří také provozovatelé koupališť, autobazarů a tržišť.
Tato toaleta nalezne však uplatnění i doma, a to i tehdy, pokud klasické WC v bytě samozřejmě máte. Chemické WC pro seniory totiž bývá vhodnější variantou z hlediska přístupnosti. Tradiční neupravené toalety jsou často jednoduše bariérové a pro člověka s omezenou pohyblivostí nevhodné. A řešit nákladné úpravy v domě či bytě často technicky nelze nebo na to nejsou finance.
Zdroj fotografií: nejsport.cz