Už jste se patrně setkali s rčením, že jsme to, co jíme. Popravdě nezbývá, než souhlasit! To jak se člověk stravuje, ovlivňuje jeho náladu a chování, postavu, stav pokožky, vlasů, nehtů, celkové zdraví a dokonce i fakt, jak dlouho bude žít.
Pomineme-li fakta, která nelze ovlivnit. Ať už tomu věříte či nikoliv, jsou potraviny, které jsou zdravější než jiné. A potvrzují to i četné vědecké studie. Nepatří zde jen cizokrajné ovoce a zelenina s označením „superpotravina“, ale i oříšky, semínka, ryby a kysané mléčné výrobky nebo dokonce umírněné pití alkoholu, jako je pivo nebo červené víno.
Kefír
Začneme mléčnými výrobky. Mezi naprostou špičku patří obyčejný kefír. Jako děti jsme ho měli docela často. Možná si někteří vzpomenou na brambory s opečenou cibulí a kefír. Kefír je bohatým zdrojem vápníku, minerálů a probiotických bakterií, jež posilují imunitu. Čímž se minimalizuje riziko rakoviny trávicí soustavy (až 80 % populace trápí zažívací potíže). Docela smutný fakt.
Losos a jiné ryby
Nepatříte-li k vegetariánům, pak se konzumaci ryb nevyhýbejte. Ačkoliv je rybí maso tučnější než třeba kuřecí, jedná se o zdravé tuky, které jsou zdraví prospěšné. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách chrání před onemocněním srdce.
Zázvor
Zázvor v jakékoliv podobě chrání lidské tělo před viry, bakteriemi, parazity. Posiluje imunitu a má povzbuzující vliv na trávení, jelikož dokáže střeva přimět k potřebným pohybům. Udělejte si zázvorovou limonádu, čaj, kuřecí na zázvoru atd. Tento kořen na první dojem nezajímavý má obrovské pozitivní vlastnosti na lidské zdraví.
Červené víno
Abstinenti to asi čtou jen neradi, ale červené víno skutečně dokáže pomáhat. Vědci z lékařské fakulty Harvardovy univerzity zjistili, že chemická látka obsažená v červeném víně prodloužila život kvasinkám o 80 %. Vědci tak doufají, že dokáží najít způsob, jak zpomalit poškozování organismu spojené se stárnutím. Nicméně od kvasinek k člověku je ještě velký krok. Tak či onak má umírněné pití vína pozitivní vliv.
Víno obsahuje látku rostlinného původu „resveratrol“, která účinně odbourává volné radikály, tudíž usnadňuje obnovu buněk, a tak vlastně o něco málo prodlužuje život. Existuje mnoho studií, které fandí pití především červeného vína, ovšem v umírněné podobě (jedna, maximálně dvě skleničky vína za den) a ne každý den.