Zdravotní neduhy odjakživa lidé léčili pomocí bylin. Bylo to pochopitelné, protože lékařství bylo ještě v plenkách a jinou možnost tedy neměli. Postupem času sice došlo ke zdokonalení lékařských vědomostí, ale síla bylin zůstala stejná. I v současné době se k nim lidé obracejí a využívají jejich léčivých účinků.
Která bylina pomáhá jako prevence vzniku jaterních potíží?
Když se zeptáte znalého bylinkáře, co použít pro zlepšení stavu jater, asi vám poradí detoxikační ostropestřec mariánský. Je výborným prostředkem jako prevence před ztučněním jater i jako zdravotní doplněk v případě, že jste prodělali zánět jater. Ve střední Evropě roste tato rostlina již jako zdomácnělá, jinak je její původní domovinou oblast Středomoří, Malé a Přední Asie a Kanárské ostrovy.
Ostropestřec mariánský a jeho použití
Nejdůležitější částí této většinou dvouleté byliny s nachovými květy jsou právě plody. Z nich se vaří čaj, přičemž je důležité dodržet jedno pravidlo, a to, že plody musejí být roztlučené. Jen tak se do výluhu dostane co nejvíce účinných látek. Jak už to však bývá, varem se tyto látky ničí. Jistě je proto vhodnější roztlučené plody ostropestřce mariánského jíst třeba tak, že si je přidáte ráno do jogurtu.
Bylina i pro nespavce
Další možností, jak zlepšit funkci jater, je zvolit řepík lékařský. Dokáže pomoci od potíží se žlučníkem, zároveň působí protizánětlivě. A co je důležité, je možné ho použít už i pro malé děti. Ne, že by právě ony potřebovaly léčit játra, ale mohou trpět novorozeneckým a kojeneckým akné. Řepík lékařský má vysušující účinky, tudíž tyto problémy umí léčit také.
Kromě toho ho bylinkáři doporučují na nespavost. Dříve býval součástí bylin v polštářích, které pomáhaly lidem usnout. Jejich uklidňující a omamná vůně totiž přenesla nespavce do říše snů a přivodila poklidný spánek.
Ať už trpíte na problémy s játry nebo se spánkem, vždy se pro vás najde vhodná bylina, která pomáhá léčit.
Zdroj obrázka:
Andrejs83 / Shutterstock.com