Pěstování levandule je v našich končinách již jakousi klasikou a spousta lidí si zasazuje tuto hezkou vonnou bylinku do svých zahrádek anebo květináčů. Levandule vypadá už na pohled hezky, jelikož se jedná o keřík, který má šířku přibližně mezi 30 až 60 centimetry. Nabízí celokrajné listy a vzpřímené lodyhy. V mládí jsou listy levandule plstnaté a později zelenají. Typická je levandule modrofialovými drobnými květy, jejich květenství vypadá podobně jako klas obilí. Již z dálky se od nich lidné skvostná vůně.

Kde najdete levanduli
Levandule se v našich podmínkách volně už nevyskytuje, když v dobách dřívějších tomu tak bylo. Nejčastěji lze tuto krásnou rostlinku spatřit ve Středomoří, kde je součástí velkých levandulových polí anebo jen kvete na zahrádkách. U nás je možné také levanduli vypěstovat, nicméně potřebuje poměrně lehkou a vápenitou půdu. Každým rokem je třeba levanduli sestřihnout a po nějakých 7 letech se musí vysadit znovu.
Sběr a sušení levandule
Levandule obsahuje celou řadu prospěšných látek, z nichž bychom mohli jmenovat třeba silice, hořčiny anebo antokyany, kafr či třísloviny, pryskyřici a další. Sběr levandule se vyznačuje tím, že jsou sbírány květy, a to především v červenci a srpnu. S květy je sebrána většinou i nať levandule. Suší se při teplotě v maximu okolo 4 stupňů Celsia, a to pod umělým světlem. Skladovat je třeba levanduli v tmavých místnostech. Činit se tak nesmí příliš dlouho, jinak vonné silice vyprchají.
Využití levandule
Levandule se využívá při výrobě různých kosmetických přípravků a také jako základ šampónů a sprchových gelů. Vynikající je i levandulový čaj anebo různé obklady, které působí příjemně při různých obtížích. Zapomenout ale nelze ani na levandulové masti a hojivé krémy.