Lymfatický systém má v našem organismu řadu důležitých funkcí. Pomáhá s transportem živin a je součástí imunitního systému. Pomáhá tak s ochranou našeho těla před různými patogeny. Díky lymfatické masáži zlepšíte lymfatický oběh a můžete předejít zdravotním problémům.
Lymfatický systém
Lymfatický systém shromažďuje různé tekutiny v těle a poté je filtruje. Dochází tak ke kontrole, zda tekutiny neobsahují toxiny. Poté je umožněno přechodu tekutin zpět do krevních cév. Lymfatická masáž nabízí způsob, jak můžete podpořit svůj lymfatický systém. Zvýšíte tak pohyb lymfatické tekutiny, díky čemuž se zrychluje proces filtrace a tekutina se tak rychleji vrací zpět do krve.
Lymfodrenáž nabízí řadu zdravotních benefitů, proto se vyplatí zařadit ji do své každodenní rutiny. Častým problémem jsou otoky, za které mnohdy může právě lymfatický systém. Pravidelné masáže vám tak mohou ulevit. Zbavíte se přebytečné tekutiny, která je nahromaděna na jednom místě. Pomůžete svému tělu rychleji odstranit odpad, zlepšíte celkový oběh a imunitní systém a masáže jsou také prevencí zadržování vody.
Masážní kartáč
Jedním z prostředků, díky kterým zvládnete lymfatickou masáž doma, jsou masážní tělové kartáče. Ty lze využít na celé tělo, kromě hlavy. Jednoduchou masáží podpoříte krevní oběh a odvodnění celého těla. Tyto tělové kartáče mají zpravidla jemné štětiny, které jsou přitom pevné a dokáží tak účinně masírovat a poslouží i jako peeling. Abyste pohodlně dosáhla i na záda, zvolte kartáč s dlouhou rukojetí.
Pro masáž kartáčem je důležité, aby pokožka byla suchá. Nejlepší čas na masáž je tedy před sprchou. Kartáčem totiž odstraníte odumřelé kožní buňky. Ve sprše se pak zbavíte všech nečistot. Proces masáže není složitý, začněte od nohou. Krouživými pohyby kartáče postupuje směrem nahoru po těle, až k pažím. Vyvíjejte mírný tlak, aby došlo k prokrvení. Stupeň tlaku se může lišit na různých částech těla, přizpůsobte tak intenzitu masáže, aby vám byla příjemná.
Nezapomeňte také na hygienu, kartáč je třeba po masáži vždy umýt. Ideální je třeba dětský šampon či jiný jemný prostředek. Masáž si dopřejte jednou denně, alespoň několikrát za týden. Konkrétní počet dní přizpůsobte svým potřebám.
Gua Sha
Gua Sha je masážní kámen, který je využíván zejména pro masáže obličeje. Díky tomu můžete podpořit krevní oběh a odvést přebytečné tekutiny z obličeje. Pro obličejovou masáž zvolte svůj oblíbený pečující olej. Ten naneste na celý obličej. S pomocí masážního kamene pak provádějte jemné tahy od brady směrem ven a nahoru k okraji čelisti. Pro tváře a oblast kolem obočí masírujte směrem k okraji obličeje, na čele a krku pak provádějte tahy směrem nahoru.
Masážní váleček
Kromě masážního kamene jsou dostupné také válečky. Ty jsou skvělé pro masáže obličeje. Váleček můžete předem nachladit pro zklidňující a chladivý efekt. Ovšem použít ho můžete i normálně, záleží pouze na vás.
Pokud si chcete užít chladivý efekt, můžete si zakoupit speciální válečky přímo určené do mrazáku. Stačí ho nechat vychladit, a poté můžete přejít k masáži. Dochází ke zmenšení pórů, snižuje se zarudnutí pleti, zlepšuje se krevní oběh a pokožka se projasní.
I v tomto případě je třeba použít olej pro příjemnější a efektivnější průběh masáže. Technika je podobná jako pro gua sha, rolujte od středu obličeje směrem ven. Jde o příjemnou techniku, díky které podpoříte zdraví pokožky a lymfatický systém pro celkové zdraví.
Možnosti masáží jsou rozmanité. Kromě různých pomůcek můžete samozřejmě využít i své dlaně, se kterými lze provést tělovou i obličejovou masáž. Dopřejte si chvilku pro sebe při příjemné masáži. Přitom podpoříte krevní oběh, lymfatický systém a imunitu.
Zdroj foto: www.freepik.com