Ať už jste profesionální sportovec, nebo jen příležitostně chodíte do posilovny, doplňování hořčíku vám může pomoci k lepším výkonům a rychlejší regeneraci. Jde totiž o jeden z nejdůležitějších minerálů ve sportovní výživě, ale často se na něj zapomíná.
Význam hořčíku
Je zodpovědný za více než 300 enzymatických reakcí v těle, přispívá k normální činnosti svalů a elektrolytické rovnováze, dále k udržení normálního stavu kostí a energetického metabolismu. Minerál je přítomen téměř v každé buňce těla, přičemž přibližně 30 % hořčíku v těle je uloženo ve svalech. S vyšší fyzickou aktivitou přitom stoupá potřeba magnesia. Proto je důležité zajistit jeho dostatek, ideálně prostřednictvím stravy.
Kvalitní zdroj magnesia
Pestrý jídelníček je základem zdravého životního stylu. Hořčík je v potravinách hojně obsažen, zejména v různých semenech a oříšcích – slunečnicová, dýňová či lněná semínka a kešu jsou bohatým zdrojem, dobré jsou i luštěniny. Při náročném životním stylu však může dojít k nedostatku hořčíku, a to nejen kvůli sportu, ale i stresu. V takových situacích je vhodné zvážit suplementaci minerálu.
Suplementace minerálů
Doporučená dávka hořčíku je u mužů 400-420 mg denně, u žen pak 310-320 mg. Vyvážená strava většinou poskytuje dostatek tohoto minerálu. Pokud však pravidelně cvičíte, rádi se věnujete běhu či jinému sportu, strava pravděpodobně nepokryje vaši denní potřebu. Velké množství hořčíku se totiž ztrácí pocením. Abyste tedy předešli nedostatku minerálu, je vhodné do jídelníčku zařadit doplněk stravy s obsahem hořčíku. Nicméně potřeba magnesia je individuální, proto je dobré konzultovat užívání doplňků stravy s lékařem.
Nedostatek hořčíku je poměrně častý, zejména u velmi aktivních lidí. Lze mu přitom snadno předejít, díky suplementaci – nejlepší volbou je lipozomální hořčík, který má nejlepší vstřebatelnost.
Zdroj náhledového obrázku: beats1 / Shutterstock.com