Někdy se to stane každému z nás. Spálíme se tak, že nás kůže přímo bolí a štípe. Co dodržet, abyste kůži ulevili od nepříjemné spáleniny?
Nejcitlivější místa
Místa na našem těle, která se nejčastěji spalují, jsou například nárty, protože je často zapomeneme namazat. Podobně je na tom i čelo v linii vlasů, a nepříjemné je i spálení lýtek, která si často neošetříme krémem důkladně. Dekolt si sice u vody mažeme, nikoliv však pro pohyb ve městě, kde je slunce stejně pálivé. A dalším věčným tématem jsou ramena a záda – ty je potřeba, aby nám nejlépe natřel někdo další, abychom měli jistotu, že si je nespálíme.
První pomoc po spálení
Přípravky s panthenolem
Jedním z nejúčinnějších postupů je popálenou kůži ihned ošetřit přípravkem obsahujícím panthenol. Ten pořídíte v každém supermarketu i lékárně.
Jogurt nebo zakysaná smetana
Nemáte zrovna po ruce panthenol? Rozhodně nenechte vaši kůži trpět a sáhněte pro účinné rady, které lidé dříve dodržovali. Jednou z nich je jogurt. Ten obsahuje kyselinu mléčnou, která vaši pokožku vyživí a regeneruje. V kysaných mléčných produktech je navíc i živá kultura a enzymy, které budou o vaši kůži skvěle pečovat. A jak na aplikaci? Postižené místo pomažte produktem, a počkejte, až zcela vyschne. Poté opláchněte.
Aloe vera
Pěstujete si jako pokojovou rostlinu aloe? Dobře děláte. Právě v tomto období platí známé úsloví „jako když najdeš!“. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů, spolu s hydratačními účinky, je právě aloe nejlepší volbou pro spálenou pokožku. Gel můžete z rostliny vymačkat, nebo si uříznutým listem rovnou potírat pokožku. Aplikací aloe předcházíte vysušování a loupání.
Kysané zelí nevoní, ale pomáhá skvěle
Obklad z chlazeného kysaného zelí, které si rozprostřete na postiženou pokožku, vám zregeneruje a vyživí pokožku. Obsažená probiotika se postarají o to, aby se kůže po spálení sluncem zklidnila.
Přejeme vám, ať už se vám nepříjemné spálení příště vyhne.
Zdroj foto: pixabay.com