Medvědí česnek je rostlinka s pestrou škálou blahodárných účinků na lidský organismus. Již staří Germáni věřili, že dodává medvědí sílu. Ochutí a obohatí náš jídelníček a poslouží i jako prostředek, pro očistnou kúru. Jsou v něm obsaženy minerály, vitamíny, silice a další zdraví prospěšné látky.
Medvědí česnek se využívá hojně v lidové medicíně a dokáže zatočit s nemocemi, jako jsou: záněty horních dýchacích cest, chřipka a nachlazení, angína, bronchitida. Působí mírně antibioticky, má bakteriální a fungicidní účinky – pomůže tedy léčit i bakteriální onemocnění, mykózy a plísně. V zažívacím traktu napravuje přirozené prostředí a využívá se pro léčení střevních potíží. Působí i proti křečím a nadýmání. Mimo jiné snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu, čistí krev, ledviny a močový měchýř.
Kde jej hledat?
Nespornou výhodou medvědího česneku je, že se vyskytuje ve volné přírodě. V našich zeměpisných šířkách roste od konce března až do poloviny května. Hledat jej lze na vlhkých a stinných místech – lužní lesy.
Jak medvědí česnek použít
Jeho listy mají česnekovou příchuť, ale je méně aromatický, nežli česnek setý. Sušením a vařením ztrácí své chuťové vlastnosti, ale zamrazení mu nevadí. Ideálně je použít medvědí česnek v jeho přirozené (syrové) podobě: do salátů, na pečivo, posypat jím brambory, přidat do špenátu, polévek, pomazánek, pesta či bylinkového oleje. Pár dnů vydrží v nádobce s vodou nebo v chladničce zabalený do vlhké utěrky.
Pesto se připraví tak, že se listy nasekají na malé kousky a naloží do oleje – lze použít i cibulky medvědího česneku. Pro očistnou kúru je vhodné smíchat medvědí česnek s mladými kopřivami – ideální jarní detoxikace. Chceme-li uchovat léčivou moc medvědího česneku během celého roku, je možné z něj připravit víno, olej, tinkturu.