Život je plný změn a jak jde čas, žena se mění s ním. Z období blížícího se přechodu možná nejedné zralé ženě naskakuje husí kůže. Klimakterium je pro tělo zcela přirozené. Nezasloužíte si být kvůli němu ve stresu. Raději se seznamte s jeho přirozeným průběhem, porozumějte svému tělu a naučte se nepříjemné klimakterické symptomy zvládnout.
Kdy nastává menopauza
Z lékařského pohledu je menopauza poslední fyziologické menstruační krvácení. Změny ženského organismu vedoucí k menopauze ale probíhají postupně. Už rok před menopauzou se mohou pozvolna hlásit některé symptomy. Toto období označujeme jako premenopauzu.
Nástup samotné menopauzy se může přirozeně objevit mezi 45. a 60. rokem věku. V období následujících 12 měsíců se tělo ženy pořád adaptuje na novou hormonální rovnováhu. Žena proto stále může cítit nepříjemné symptomy spojené s menopauzou. Postupně se ale obtíže zklidňují a mizí. Tato poslední fáze klimakteria se označuje jako postmenopauza.
Příznaky menopauzy
Menopauza je vyvolaná útlumem funkce ženských pohlavních orgánů a kolísáním hladin pohlavních hormonů v krvi. Protože hormonální hladiny ovlivňují obrovské množství procesů v těle, hormonální změny během klimakteria může žena pocítit v podobě mnoha nepříjemných symptomů.
- Psychické a psychosomatické příznaky
Jste ze všeho hned podrážděná? Nastupující menopauza bude mít vliv i na vaši psychiku. Častější změny nálad může provázet také nervozita, neschopnost se soustředit a zvýšená únava, někdy i nechuť do běžných aktivit nebo až depresivní nálady.
- Návaly horka
Záchvaty provázené nadměrným pocením nebo i návaly horka jsou ve spojení s menopauzálním obdobín notoricky známé a mnoha ženám dokáží znepříjemňovat život. Často kvůli nadměrnému pocení mohou cítit ve společnosti stigmatizované. Není prostě možné se každou chvíli sprchovat a pocení může přispívat psychické nepohodě. Někdy se proto žena raději straní společenským událostem, protože by na nich mohla mít pocit, že okolí obtěžuje. Velmi obvyklé je také nadměrné pocení v noci.
- Nižší kvalita spánku
Špatné nálady, nervozita i noční pocení. Ano i to všechno společně se změnami v období přechodu má podíl na zhoršené kvalitě spánku. Uzavírá se tím pomyslný bludný kruh, protože když jste prostě nevyspalá a unavená, nemůžete počítat s tím, že budete svěží a veselá.
- Zhoršení kvality pleti
Hormonální změny naneštěstí mohou zanechávat svůj podpis i na kvalitě vaší pleť. Pokožka je oknem do toho, co se děje uvnitř organismu a i náročné období menopauzy na ní může být vidět. Vaše pleť je možná sušší, možná se také začnou rychleji tvořit vrásky, proto potřebuje vhodnou péči. Hormonální změny ale znamenají například i větší náchylnost ke tvorbě pigmentových skvrn.
- Vaginální suchost
Po menopauze se mnoho žen začne potýkat s příznaky vaginální suchosti, kterou zapříčiňují snížené hormonální hladiny. Současně se zvyšuje také riziko vaginálních infekcí.
- Zvýšené riziko chronických onemocnění
Ženské hormony estrogeny mají v některých ohledech ochranný efekt a ženský organismus. Proto jsou ženy méně náchylné k odvápnění kostí nebo zvyšování hladiny cholesterolu. S menopauzou o tuto ochranu ale přichází.
Přírodní cesta pro vyrovnání s klimakteriem
Obtěžující příznaky menopauzy nebo její předčasný nástup je určitě vhodné svěřit lékaři. Mírné a obvyklé potíže můžete řešit přírodní cestou a zdravým životním stylem. Některé bylinky obsahují přírodní látky ze skupiny fytoestrogenů. Ty v těle dokážou některé vlastnosti ženských pohlavních hormonů – estrogenů – napodobit. Některé doplňky stravy pro období přechodu obsahují například koncentrované výtažky z ploštičníku, sóji, červeného jetele, chmele nebo lněného semínka. Hormonální rovnováze mohou přispívat také včelí produkty jako mateří kašička nebo fermentovaný pyl, dále také bylinka s názvem drmek (Vitex angus castus).
Boj s klimakterickými symptomy
Jak zamezit nadměrnému pocení? Kromě klasických antiperspirantů i zde můžete hledat pomoc mezi bylinkami. Čaje nebo doplňky se šalvějí mají příznivý vliv na hormonální rovnováhu v období klimakteria a pomáhají udržet pocení v normě. Na zhoršený spánek pak vyzkoušejte například meduňkový čaj nebo doplňky s mučenkou či kozlíkem.
Klimakterium rozhodně není obdobím, kdy můžete slevit z nároků na intimní hygienu. Právě naopak. Kvůli větší náchylnosti k infekcím pečilivě volte kvalitní kosmetiku určenou na intimní hygienu. Vaginální suchost řešte pomocí lubrikantů nebo vaginálních čípků například s kyselinou hyaluronovou.
Po menopauze kvůli sníženým hladinám estrogenů může rychleji docházet k řídnutí kostí a jejich lámavosti. Podpořit je můžete doplňky kombinující vápník a vitamín D. Vápník je hlavním minerálem kostí a vitamín D se podílí na jeho ukládání. To navíc dokážete podpořit také pravidelným pohybem, protože tím lze stimulovat regenerační procesy přirozeně probíhající v kostní tkáni.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay