Mononukleóza patří mezi virová onemocnění, způsobuje ji konkrétně virus Epstein-Barrové. Tento virus patří mezi velmi často se vyskytující, konkrétně bychom ho mohli zařadit do skupiny herpes virů. Tato nemoc je pro lidský organismus velmi vyčerpávající. V čem však spočívají její příznaky a jaká je vhodná léčba?
Způsob nakažení
Touto nemocí se můžete nakazit přenosem slin. Mnohdy se jí proto lidově říká studentská nemoc či nemoc z líbání. Nejrizikovějším chováním je tedy sdílení jedné lahve, cigarety či jídla s více lidmi. K nákaze kapénkami dochází pouze výjimečně. Herpetické viry v organismu mnohdy zůstávají i pro prodělání nemoci, to znamená, že se mononukleóza může kdykoliv znovu objevit. Pacient však získává doživotní imunitu, dochází tak pouze k vylučování virů slinami, jinak vůbec nemusíte zaznamenat obtíže.
Příznaky mononukleózy
Mnohdy může být mononukleóza zaměněna za chřipku nebo angínu. Mezi nejčastější příznaky patří nadměrná únava. U většiny pacientů dochází ke zvětšení lymfatických uzlin, ať už celkově či pouze lokálně. Infekce může být doprovázena i bolestí v krku, vysokou horečkou a výjimečně i vyrážkou. Časté bývá i zvětšení jater a sleziny, to se projevuje bolestí v pravém podžebří. Může se však stát i to, že průběh bude bezpříznakový a na nemoc se tak dá přijít pouze z krevních testů.
Vhodná léčba
Vzhledem k tomu, že se jedná o virovou infekci, nemá smysl podávat antibiotika. Nejsou však známy jiné účinné léky. Podávají se proto většinou pouze antipyretika pro snížení horečky. Nejdůležitější je klid a vhodná dieta. Léčba většinou probíhá kolem půl roku. V tomto období se člověk musí opravdu šetřit, v prvním měsíci by vůbec neměl vycházet z domu a poté je potřeba začínat s aktivitou opatrně.
Mononukleóza je nepříjemné onemocnění, které u zdravých jedinců většinou nezanechává trvalé následky, avšak léčba je zdlouhavá a nepříjemná. Jestliže jste mononukleózu už prodělali, je pak důležité dávat si pozor na ostatní infekce, abyste neoslabili svou imunitu. V takovém případě by mohla mononukleóza opět vzplanout.
Zdroj foto: www.pixabay.com