Nachlazení a různé nemoci jsou spojovány spíše s chladným počasím, ovšem i v létě se s ním můžete setkat. Většinou vzniká kvůli určitým chybám, které si mnohdy ani neuvědomujeme. Pokud se jim však vyhnete, nemusíte se bát problémů.
Mokré oblečení
Horké letní dny často trávíme u vody a užíváme si příjemného osvěžení. Je však třeba dávat pozor, a to zejména na mokré plavky. Po návratu z vody byste se měly rychle osušit a ideálně se převléci do suchých plavek. Při dlouhém pobytu v mokrých plavkách totiž riskujete zánět močových cest a močového měchýře. Podobné je to také při sportu. Jakmile se totiž oblečení propotí, kvůli vlhkosti se tělo ochlazuje a je tak náchylnější.
Pozor na klimatizaci
V parném počasí si s radostí užíváme klimatizaci. Obzvláště pokud teploty překračují třicítky, snažíme se schladit. To však může být nebezpečné. Teplota prostoru by neměla být nižší než o 5 °C oproti venkovnímu prostředí. Chladný vzduch je sice pocitově příjemný, ovšem při návratu zpět do tepla tělo dostává teplotní šok. Klimatizace má navíc mnohdy za následek právě nachlazení a bolesti svalů, proto je dobré vzít si vrstvu oblečení navíc, pokud jste na to citlivá.
Pitný režim
Vzhledem k tomu, že se hodně potíme, je nutné tělu dodávat pravidelně tekutiny. Proto bychom na pitný režim měly myslet více než kdy jindy. Dostatečná hydratace je navíc klíčová taky pro sliznice. Ty při nedostatku tekutin vysychají a nedokážou dobře chránit tělo před vnějšími patogeny. Dejte si však pozor na příliš ledové pití. To je sice příjemným ochlazením, jenže zpomalují prokrvení úst a jícnu, což je vítaným podnětem pro viry.
Ačkoliv se různé patogeny hojně vyskytují zejména na podzim, i v létě se s nimi můžeme setkat. Je proto důležité se co nejlépe chránit a nedat jim šanci.