Mšice jsou nepříjemnými parazity, které často sužují mnoho rostlin ve vaší zahradě. Vyzkoušejte proto výrobu domácího postřiku, který vám s tímto problémem pomůže.
Mýdlový postřik
Tento druh postřiku se hodí pouze na okrasné květiny, které nejsou určeny ke konzumaci. K výrobě vám bude stačit jedna lžíce mýdla nebo případně jaru na nádobí, kterou smícháte s 2,5 litry vody. Pečlivě mýdlo ve vodě rozmíchejte, aby vznikla správná koncentrace. Poté nanášejte na rostliny i spodní strany listů. Aplikovat stačí jednou týdně večer, případně po každém dešti, jestliže jsou rostliny pěstovány venku. Není vhodné rostlinu stříkat, pokud svítí přímé slunce, mohlo by tak dojít ke spálení listů.
Pelyňkový postřik
Je známým faktem, že mšice jsou pelyňkem odpuzovány, a tak vám tento postřik jistě pomůže. K výrobě vám bude stačit 80 gramů čerstvých nasekaných listů pelyňku, které přelijte 1,25 litrem vroucí vody. Teplá voda je důležitá pro správné louhování pelyňku. Nechte nálev vylouhovat, dokud voda nevystydne. Poté přelijte do rozprašovače a můžete aplikovat. Výhodou tohoto postřiku je, že je vhodný i pro bylinky či rostliny, které budete konzumovat. Jestliže chcete roztok použít na okrasné rostliny, můžete pro větší účinek přidat ještě trochu mýdla.
Rajčatový postřik
Listy rajčat a zelené nezralé plody obsahují jedovaté látky, takzvané alkaloidy, které účinně hubí hmyz, tedy také mšice. Pro výrobu účinného postřiku vám stačí 80 gramů nasekaných listů, které přelijte zhruba jedním litrem vody a nechte alespoň přes noc vylouhovat. Ráno můžete roztok scedit, opět platí, že pro větší účinnost lze přidat ještě mýdlo.
Mšice jsou velmi odolným nežádoucím obyvatelem našich rostlin a mnohdy není snadné se jich zbavit. Vyzkoušet můžete tyto přírodní postřiky, které jsou pro přírodu příznivější, ovšem někdy se bohužel v boji se mšicemi bez chemických postřiků neobejdete.
Zdroj foto: pixabay.com