Vánoce jsou křesťanský svátek a slaví je lidé na celé planetě, nicméně zvyky jsou v každé zemi jiné. Zvyky a tradice vždy patřily a patřit budou k lidstvu. Jsou neodmyslitelně spjaty s lidskou kulturou a společností, dalo by se říci, že právě zvyky a tradice do velké míry vytvářejí kulturu v dané zemi.
Popravdě, byla by docela nuda, kdyby lidé ve všech zemích dodržovali stejné tradice. Právě proto co zem, to jiný zvyk. My se dnes společně na některé z nich podíváme.
Jižní Afrika
V některých částech jižní Afriky považují místní pojídání housenek za jednu z nejlepších delikates. Konzumují je při zvláštních příležitostech, kde patří samozřejmě i Vánoce. Tato pochoutka se vaří nejdříve ve slané vodě a poté se usuší na slunci. Jde o zdraví prospěšnou pochoutku. Housenky jsou bohatým zdrojem minerálů. Dalo by se říci, že jsou mnohem zdravější než naše řízky a salát.
Filipíny
Filipínci Vánoce zbožňují. U nich začínají Vánoce již v září, kde se zdobí výlohy i ulice a ozdoby vydrží až do konce ledna. Santa pro ně vůbec nic neznamená, uznávají Tři Krále – ti jsou nositeli dárečků. Lidé věší na okna svých domů čisté ponožky a obuv s nadějí, že je Tři Králové naplní dárky. Nicméně tato jejich tradice je dnes již pouze v omezené míře. Americký Santa se cpe všude, což je velká škoda.
Grónsko
Pokud jste slabší povahy, pak na Vánoce nikdy do těchto končin nejezděte. Štědrovečerní tabule by rozhodně nebyla nic pro vás. Ostrované si pochutnávají na pokrmu zvaném mattak – syrová kůže s velryby, kde nechybí ještě i vrstva podkožního tuku a to není vše. Dále se podává kiviak – alkami nadívaný lachtan, v jehož útrobách jsou nejdříve uloženy zhruba sedm měsíců. Údajně jde o výtečnou pochoutku. I v tomto případě dá asi většina z nás přednost salátu a řízku.