Norovirus, nechvalně známý zimní žaludeční bacil, je pomalu na vzestupu. K největšímu nárůstu u nás došlo v roce 2015, a od té doby je toto onemocnění silně poddiagnostikováno. Ačkoli aktivita norovirů zůstává od léta nízká, odborníci varují, že s blížící se zimní a prázdninovou sezónou se očekává její nárůst.
Co jsou noroviry?
Noroviry jsou skupinou virů, které způsobují akutní gastroenteritidu neboli zánět sliznice žaludku a střev, který vede ke zvracení a průjmu. Přestože se mu běžně říká „žaludeční chřipka“, norovirus není příbuzný s chřipkou, kterou způsobují chřipkové viry. Podobně jako chřipka je však norovirus velmi častou a vysoce nakažlivou virovou infekcí. Sezóna norovirů v letech 2023 až 2024 již začíná a s klesající teplotou se počet případů pomalu zvyšuje.
Ačkoli se norovirus může šířit celoročně, má zimní sezónnost, takže případy mají tendenci vrcholit v chladnějších měsících. Zatímco jiné střevní viry se nejčastěji vyskytují v létě, norovirus je známý jako „zimní bacil“. S blížící se zimní a prázdninovou sezónou se také zvýší počet setkávání se v uzavřených
Vývoj noroviru 2023/2024
Jedním z možných důvodů nárůstu v roce 2024 je podle odborníků skutečnost, že mnoho dětí, kterým se v minulých letech vyhnul žaludeční bacil, bude vystaveno noroviru a mnoha dalším virům, které mají tendenci kolovat mezi školami v zimě a na začátku jara.
V momentě, kdy se pandemická omezení uvolnila a mnoho dětí i dospělých se vzdalo opatření, jako je distancování nebo nošení roušky, se počet norovirových ohnisek vrátil na úroveň podobnou letům před pandemií.
Jak se norovirus šíří?
Norovirus je vysoce nakažlivý a k vyvolání infekce stačí jen několik částic viru. Šíří se především fekálně-orální cestou – neboli když se bakterie nebo viry vylučované ve stolici dostanou na naše ruce a povrchy, a nakonec skončí v ústech, kde je pozřeme a nakazíme se. Norovirus se může přenášet přímo od nakažené osoby nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných povrchů, předmětů, potravin nebo nápojů.
Každý, kdo je v úzkém kontaktu s osobou, která má aktivní infekci noroviry, je vystaven vysokému riziku, že se nakazí. Norovirus se může šířit prostřednictvím činností, jako je péče o nakaženou osobu, výměna plenek nebo sdílení nádobí. Norovirus je tak infekční, že i když někdo zvrací a ve vzduchu se aerosolují kapičky zvratků, může to skutečně způsobit infekci.
K přenosu onemocnění stačí velmi malý počet částic viru, což je důvod, proč norovirus způsobuje tolik explozivních epidemií. Můžete onemocnět z méně než 100 částic noroviru a po nakažení budete obvykle vylučovat miliardy částic. Většina lidí je nakažlivá od okamžiku, kdy se příznaky objeví, až do asi dvou nebo tří dnů po odeznění příznaků, ale někteří lidé mohou zůstat nakažliví nebo až dva týdny po uzdravení.
Jaké jsou příznaky noroviru?
Podle odborníků mezi nejčastější příznaky noroviru patří:
- zvracení
- průjem
- nevolnost
- bolest nebo křeče žaludku
Mezi další možné příznaky patří bolest hlavy, bolest těla a nízká horečka. Příznaky noroviru se obvykle objeví do 12 až 48 hodin po expozici.
Mezi osoby s vyšším rizikem vzniku závažných nebo dlouhodobých příznaků patří kojenci, starší lidé a osoby s oslabenou imunitou. Pokud příznaky přejdou v chronický průjem a úbytek hmotnosti, může to vést ke komplikacím, jako je dehydratace nebo špatné vstřebávání léků.
Jaká je léčba noroviru?
Ve skutečnosti neexistuje žádná specifická léčba nebo antivirotikum proti noroviru. Klíčová je hydratace, která doplní tekutiny ztracené zvracením a průjmem, což znamená pít hodně vody nebo sportovních nápojů. Ke zmírnění příznaků lze použít i volně prodejné léky proti nevolnosti a léky proti bolesti.
Je však důležité sledovat příznaky závažné dehydratace a v případě jejich výskytu kontaktovat svého lékaře.
Zdroj foto: www.freepik.com