Pivoňky jsou velmi nenáročné trvalky, které se stanou krásnou ozdobou vaší zahrady. Kromě bylinných pivoněk se navíc můžeme setkat také s dřevitými, které rostou v podobě keřů a polokeřů. Vybrat si tedy můžete z různých druhů.
Výsadba
Jestliže si chcete na zahradu vysadit pivoňky, nejlepší dobou je období od konce srpna až do začátku listopadu. Tyto rostliny jsou poměrně náročné na živiny, proto je důležité do substrátu přidat vhodné pomalu rozpustné hnojivo. Pivoňky se dobře rozrůstají, proto budou potřebovat dostatek místa. Ideální je prohlubeň široká zhruba půl metru, přičemž hloubka může být ještě o kousek větší. Podloží by mělo být dobře propustné, proto je dobré přidat také vrstvu písku či drobného štěrku.
Vhodné stanoviště
Bylinné pivoňky si nepotrpí na příliš vysoké nároky. Jejich pěstování tak vůbec není složité, navíc se nemusíte bát ani napadení škůdci či různými chorobami. Nejlepším stanovištěm pro většinu bylinných i dřevitých typů je slunné, či případně lehce zastíněné místo. Důležité je, aby půda byla propustná, držení vody v substrátu je totiž pro pivoňky nežádoucí. Během doby vegetace je nezbytné také přihnojování, aby se rostlinám dobře dařilo.
Hnojení dřevitých pivoněk
Přihnojování se pak lehce liší u dřevitých pivoněk. Ty totiž rostou po dobu několika let na stále stejném místě, z kterého jsou postupem času vyčerpávány živiny. Alespoň jednou za dva roky byste tak měli dodávat hnojivo během vegetace. Nejdůležitější je pro rostliny draslík, dusík a fosfor, které můžete podávat v zálivce či pomocí postřiku. Praktickým řešením je také na jaře nanést k pivoňkám trochu hnojiva, které se bude postupně rozpouštět.
Pivoňky jsou skvělou okrasnou trvalkou, mají nádherné květy v různých barvách, které navíc krásně voní. Je vhodné vysadit je na místo, kde už zůstanou, přesazování totiž těmto rostlinám nedělá vůbec dobře.
Zdroj foto: www.pixabay.com