Bílá pšeničná mouka se stala naprostým základem stravování většiny lidí. Je součástí snídaní, svačinek, ale i obědů a večeří. Nachází se téměř všude – chleba, veky, housky, rohlíky, koláče, ale i v přílohách, jako jsou noky, těstoviny či tradiční české knedlíky. Používá se také k zahušťování omáček, polévek.
Člověk by si tedy pomyslel, že by tato potravina měla být plnohodnotná a co nejkvalitnější – bohužel opak je pravdou. Bílá mouka mimo to, že obsahuje lepek, na který je v posledních letech hodně lidí alergická, je zbavená vitamínů, minerálů a vlákniny. Lepek je výtečnou pomůckou pekařů, ale v lidském těle může ve větším množství napáchat škody.
Existuje řešení?
Konzumace „bílého lepidla“ zatěžuje slinivku břišní, trávení a vede k obezitě. Pečivo je přitom nenahraditelnou součástí lidské výživy a spousta z nás si nedovede představit ráno bez křupavé housky či chleba. Konzumace výrobků z bílé mouky je však příčinou mnoha zdravotních potíží a civilizačních chorob. Dá se to vůbec řešit? Naštěstí ano.
Zdravější alternativy bílé mouky
Dnes již není nadlidský výkon sehnat ve zdravé výživě nebo ve velkém supermarketu zdravější alternativu za klasickou bílou pšeničnou mouku. Je to například prababička pšenice – špaldová mouka, dále pak ječná, žitná, pohanková, amarantová, rýžová, jáhlová, celozrnná mouka. Mezi jmenovanými moukami nejsou všechny bez lepku. Například mouka špaldová také obsahuje lepek. Proč je tedy lepší než pšeničná bílá mouka, když pocházejí z jedné rodiny?
Špaldová mouka (jedna z nejpopulárnějších mouk dnešní doby) se vyrábí ze špaldy (obilovina), jež pochází ze stejné rodiny obilovin, jako pšenice.
Špaldová mouka vzniká semletím celého zrna, tudíž obsahuje více minerálů, vitamínů, bílkovin, vlákniny – proto je lépe stravitelná. Ačkoliv lepek obsahuje, nachází se ho ve špaldové mouce mnohem méně než v mouce pšeničné. Je to cca 60 % oproti 90% u pšeničné mouky.
Jak se vyhnout pšeničné bílé mouce?
Chcete-li se úplně vyhnout bílé pšeničné mouce, musíte se naučit doma péct anebo kupovat z prověřených zdrojů a číst etikety, protože výrobky z bílé mouky nejsou jen pečivo a těstoviny, ale i různé tyčinky, sušenky, krekry, instantní výrobky a polotovary.
Co dále ovlivňuje to, jak se mouka v těle chová?
Klíčový je také fakt, jakým způsobem bylo pečivo připraveno. Pečeme-li z celozrnné mouky, obsahuje mouka také částí klíčku, který má v sobě enzymy, které společně s bakteriemi mléčného kvašení (kváskové pečivo) mění celou chemickou rovnici – jednoduše řečeno se díky kvašení při přípravě těsta dostává do těla mnohem méně škodlivin a naopak zdraví prospěšné látky a bakterie.
Kvasinky vytvářejí v moučném prostředí fermentační proces, na kterém se podílí mikroorganismy, jež způsobují přeměnu organických látek. U mouky jde o polysacharidy. Tudíž je kváskové pečivo vlivem štěpení polysacharidů energeticky chudší – což potěší zejména ty, kteří si hlídají váhu. Když už tedy pečivo, tak z celozrnné mouky a kváskové…