Rodina a vztahy jsou velmi složitým tématem. Jak řešit krize ve vztahu a kdy se nejčastěji objevují?
Krize může hrozit každému vztahu
Bezbřehá romantika a žádná partnerská mračna existují maximálně v v Hollywoodu, běžné mezilidské vztahy jsou komplikovanější. Psychologové mají po ruce v zásadě povzbudivě vyznívající statistiku: Dříve či později se krize dočká každý vztah.
To, že vám to momentálně doma trochu skřípe, tedy není nic zásadně špatného. Podle odborníků ji můžeme přirovnat k jakési „zastávce“ našeho vztahu.
Otázkou společné volby potom je, jestli to pro váš vztah bude, s nadsázkou řečeno, konečná stanice, případně se rozhodnete pro nový směr, kudy se společně budete ubírat. Ono „společně“ je přitom mimořádně důležité. Oba partneři totiž musejí být dostatečně motivovaní začít krizi řešit.
Krize v rodinných vztazích přicházejí obvykle po zásadní vnější změně, typicky narození dětí nebo návratu ženy do zaměstnání. Nejčastěji vznikají vztahové krize ze tří primárních příčin.
Láska a vztahy se hroutí pod náporem únavy i nevěry
Tou první je únava. Typicky jde o období, kdy máte malé děti, řešíte vhodné bydlení a na vztah nemáte příliš času. Oba partneři se mohou cítit vyčerpaní a nedocenění, neboť mají pocit, že pro rodinu dělají maximum, ale nedostává se jim podpory od partnera. Je proto potřeba lépe vyvážit síly. Muž by se měl alespoň částečně zapojit do péče o domácnost a děti, případně se nezdráhejte využít například paní na úklid nebo hlídání pro děti, jestliže to rodinné finance umožní.
Paradoxem je, že jakmile se dvojice sladí v povinnostech a zvládne společně nejnáročnější období kolem malých ratolestí, mnohdy až po dlouhých letech zjistí, že nežije společně, ale vedle sebe. A dostaví se krize číslo dvě. Potomci už v tu dobu bývají velcí a vy máte dostatek času. Ale už nevíte, jak ho společně trávit a odcizili jste se. Vztah v tu dobu nemusí být narušený tak zásadně, abyste museli jít od sebe. Stačí se nebát nových přátel, koníčků a společných zážitků.
Poslední zásadní problém, který může fatálně narušit vztahy v rodině, je nevěra. Je potřeba zejména rozlišit, zda šlo o jednorázový „úlet“ nebo o paralelní milenecký vztah trvající dlouhodobě. Ani druhý případ nemusí být okamžitým signálem pro vyplňování rozvodových papírů, byť signalizuje hlubší problém, jehož příčinu je potřeba najít a otevřeně si o ní promluvit. Chybět by především neměla vůle podobnou chybu neopakovat (na straně nevěrníka) a odpustit (ze strany podváděného).
Zdroj náhledového obrázku: Pexels