Vztahy v pracovním kolektivu jsou někdy natolik propletené nebo komplikované, že se až podobají těm osudovým, partnerským vztahům. A co teprve, když se jedná o ryze ženský kolektiv? Podívejte se na hlavní příčiny, proč se v ženském pracovním týmu nikdy nedočkáte klidu.
Pokud už jste někdy pracovala v čistě ženském kolektivu, tak jistě přesně víte, o čem je řeč. Nikdy si nemohou všechny ženy rozumět, nikdy nemůže být dlouhodobý klid ve vztazích na pracovišti. Kdo je na vině? Ačkoliv se může na první pohled zdát, že rozvraceč skupiny může být jen jeden, opak je pravdou. V ženském kolektivu je totiž na vině většinou celý kolektiv, kde každá žena přinese kus svého do mlýna.
Problém je v ženské proměnlivosti
Narozdíl od mužských pracovních kolektivů je ten ženský stále nestabilní. Může za to nejen pocit, že ženy musí neustále vše do detailu řešit. Hlavním důvodem může být především hormonální nerovnováha, která se u každé ženy mění spolu s menstruačním cyklem. Představte si, kolik žena za jeden den nebo právě celý měsíc / cyklus musí prožít emocí a výkyvů. A teď si představte, že se všechno odehrává v každé ženě v týmu, navíc nesynchronizovaně a náhodně.
Pokud je tedy jedna z vašich kolegyň právě před menstruací a dokáže ji vytočit i špatně umytý hrnek od kávy, naopak vy se teď v době ovulace cítíte stále pozitivní a plná energie, jen těžko si můžete porozumět.
Ženy řeší více věcí najednou
Ačkoliv se může zdát, že se žena soustředí na psaní e-mailu, spolu s ní jsou v kanceláři i další myšlenky. A není jich zrovna málo. Zatímco píše email nebo připravuje různé podklady, přemýšlí nad tím, zda je její dítě ve školce dostatečně oblečené, zda stihne ještě zajít na nákup ještě před vyzvednutím dítěte ze školky nebo co se nelíbilo její tchyni při sobotním obědě.
Tohle všechno si žena v hlavě nese, a pokud se vám zdá, že vás kolegyně dostatečně nevnímá, možná má zkrátka jen plnou hlavu a její kapacita je v tuto chvíli naprosto naplněná.
Vždy se najde jedna drbna
V čistě ženském kolektivu se vždy najde alespoň jedna, která miluje drby a klepy. Proto se nikdo nevyhne občasnému útoku na styl oblékání, vyjadřování nebo samotné splnění úkolů. Tyto drby, pokud se k vám tedy vůbec nějakým šuškáním dostanou, si moc nepřipouštějte. Obvykle v nich není ani kousek osobního problému s vámi. Naopak drbny bývají ty nejvíce nešťastné ženy, které zatímco zavírají oči před vlastními problémy, hledají chyby na ostatních. A tak se možná terčem stanete občas i vy.
Rivalství
V ženském kolektivu se také vždy najde ta jedna, která vám nebude úspěch přát. Pokud k vám tedy vedení dost sympatizuje, daří se vám skvěle plnit úkoly nebo jste dokonce dostaly přidáno na platu, pak očekávejte, že někomu z týmu vypadnete z oka. Holt úspěch se zkrátka neodpouští. A nemůžete přece čekat, že všechny vaše kolegyně budou držet za jeden provaz s vámi a všechny vám budou vaše úspěchy přát.
Sprosté ženské hry
A pokud je v něčem ženský kolektiv úplně výjimečný, pak je to zákeřná hra. Víte, že jedna z vašich kolegyň vás neustále pomlouvá? Že vám nepřeje nic dobrého? A závidí? Pak si dávejte pozor na každý váš krok nebo úkol, který od vedení dostanete v zadání. Může se totiž snadno stát, že vám „milá kolegyně“ špatně předá informaci o vypracování úkolu. Nebo se také vaše hotová, vytištěná prezentace zkrátka záhadně ztratí. Vše si v takovém případě důkladně pohlídejte, ať nemusíte čelit tak zákeřnému boji.
Spojenectví
Dalším typickým znakem pro ženské pracovní týmy jsou jednotlivé skupinky. Samozřejmě je normální, že si s některými kolegyněmi rozumíte víc, a tak s nimi trávíte i více času. Pokud ale tato spojenectví vzniknou za účelem škodit druhé skupině, máte o válku na pracovišti postaráno.
Zdroj foto: www.freepik.com