Hřebeny jsou známy již z prehistorických dob. Sloužily jako dnes na úpravu , čištění a ozdobu vlasů . Často se zdobily řezbami . Nejprve se jako materiál na hřebeny používala převážně dřevo , kosti , rohovina , pancíře želv , slonovina a kovy . Dnes se hřebeny vyrábějí průmyslově . V Německu ještě najdeme jednoho opravdového výrobce ručně vyrobených dřevěných hřebenů.
Česání a starání se o korunky naší krásy je součástí našich denních rituálů a určitě každý z nás má doma hřeben či kartáč. Někdo má vlasy husté jiný řídké , dlouhé nebo krátké a těmto faktorům musíme přizpůsobovat i výběr vhodného hřebene , kartáče . Klasický obyčejný hřeben je velmi oblíbený a je osvědčeným pomocníkem a perfektně rozčeše vlasy . No pozor při mokrých vlasech , které jsou náchylné a hrozí jim poškození . Česání provádějte při prosušených vlasech opatrně a postupně . Hřeben s řídkými zuby je vhodný pro husté , kudrnaté nebo poškozené vlasy . Hřeben s hustšími zoubky oceníte při stajlovaní účesu . Hřeben s tenkým ostrým koncem slouží k praktické vytvoření cestičky , ale stejně jej můžete použít i na oddělování jednotlivých pramenů . Jeho zoubky jsou tenké a husté , díky ním můžete tupírovat vlasy a tak jim dodávat objem. Pozor však , při této časté činnosti , která vlasy velmi poškozuje. Kartáč je vhodným kandidátem pro úpravu suchých vlasů . Vlasy umí pěkně vyhladit , dodat lesk .
Materiál při hřebenech a kartáčích není zanedbatelný , je rozdíl mezi umělým a přírodním materiálům . Přírodní materiál je šetrnější a má vliv na vznik statické elektřiny . Jeho cena je vyšší a je na vás jak se rozhodnete , ale rozhodně investovat do kvalitního hřebene či kartáče se opravdu vyplatí .